Maleje przemoc wobec dzieci, ale rośnie liczba samobójstw

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 lipca 2017 17:54

W Polsce rośnie liczba prób samobójczych wśród najmłodszych, zajmujemy drugie miejsce w Europie pod względem liczby samobójstw; jednocześnie maleje liczba przypadków przemocy wobec dzieci - poinformowała w środę Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

Maleje przemoc wobec dzieci, ale rośnie liczba samobójstw
W 2016 r. odnotowano 475 prób samobójczych u dzieci, w tym 103 zakończone zgonem. Fot. archiwum

W środę fundacja zaprezentowała dziennikarzom raport "Dzieci się liczą 2017" poświęcony zagrożeniom bezpieczeństwa zdrowia i rozwoju dzieci w Polsce, będący zebraniem informacji z oficjalnych statystyk publicznych i badań prowadzonych przez różne organizacje.

Jak zaznaczyła Renata Szredzińska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, z raportu wynika, że w Polsce rośnie liczba dzieci hospitalizowanych z powodu zaburzeń psychicznych.

Jak podano w raporcie, w 2016 r. 143 tys. dzieci miało problemy ze zdrowiem psychicznym; w ciągu kilku ostatnich lat wzrosła liczba prób samobójczych wśród najmłodszych - w 2016 r. odnotowano ich 475, w tym 103 zakończone zgonem, co plasuje Polskę na drugim miejscu w Europie pod tym względem.

Szredzińska wskazała, że prawdopodobnie jednym z powodów jest nasilający się stres, w tym stres szkolny.

- Z ostatnich badań Health Behaviour in School-aged Children - prowadzonych wśród młodzieży w wieku 11-15 lat - wynika, że coraz większy odsetek dzieci uskarża się na nasilenie stresu szkolnego. Pogarsza się jakość rozmów w rodzinie. Mniej dzieci w ostatnim badaniu wskazywało na to, że łatwo im się rozmawia z mamą czy z tatą - podkreśliła Szredzińska.

Dodała, że w ostatnich latach zmalała liczba przypadków przemocy wobec dzieci, chociaż cały czas - jak wynika z różnych danych - zjawisko to jest niedoszacowane.

Szredzińska poinformowała, że autorzy raportu rekomendują m.in. poprawę łatwości godzenia przez rodziców ról zawodowych z rolami rodzicielskimi, prowadzenie szeroko zakrojonej profilaktyki krzywdzenia dzieci w Polsce, stworzenie jednego dokumentu dotyczącego bezpieczeństwa dzieci i polepszenie dostępności do specjalistycznej pomocy dla dzieci krzywdzonych.

- Zachęcamy do tego, by rozważyć model, jaki funkcjonuje np. w USA, gdzie jest system centrów, w których osoba pokrzywdzona może naleźć pomoc prawną, medyczną, psychologiczną i socjalną - zaznaczyła Szredzińska.

Dodała, że w związku z nowelizacją prawa karnego zaostrzającą kary za ciężkie przestępstwa przeciw życiu, zdrowiu i wolności dzieci, która wchodzi w życie 13 lipca, fundacja stworzyła kampanię informacyjną.

- Chodzi o to, żeby informować obywateli, że od 13 lipca wszyscy będziemy mieli obowiązek prawny - zagrożony sankcją karną, jeśli się z niego nie wywiążemy - informowania o przestępstwach dotyczących dzieci, zwłaszcza dotyczących wykorzystywania seksualnego dzieci - wskazała Szredzińska.

Rzecznik praw dziecka Marek Michalak powiedział, że zainspirowany głosami międzynarodowymi - m.in. sekretarza generalnego ONZ - wnioskował o stworzenie Narodowej Strategii Walki z Przemocą Wobec Dzieci. Poinformował, że wniosek został złożony na ręce premier Beaty Szydło.

- Przyszła odpowiedź, że obecnie nie ma takich planów. Mam nadzieję, że jest to odpowiedź chwilowa i po chwili refleksji te działania będą podjęte - powiedział RPD.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum