Małecka-Libera: nie zabraknie pieniędzy na ochronę zdrowia psychicznego

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 03 września 2015 10:56

Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego miał zmienić model opieki psychiatrycznej z zamkniętej na środowiskową. Według psychiatrów nie było na to szans, bo zabrakło m.in. środków na to zadanie.

Małecka-Libera: nie zabraknie pieniędzy na ochronę zdrowia psychicznego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak przypomina Rzeczpospolita, program zakładał m.in., że w każdym powiecie powstanie centrum zdrowia psychicznego. Miało ono zapewnić opiekę, np. leczenie dzienne, tym chorym, którzy nie muszą być hospitalizowani.

W opinii prof. Jacka Wciórka z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie centra nie mogły powstać, bo finansowanie takiej formy opieki uniemożliwiają przepisy, a na realizację programu przewidziano szczątkowe środki.

Środowisko psychiatrów liczyło na kontynuację programu, ale resort zdrowia zdecydował, że będzie on częścią Narodowego Programu Zdrowia.

Wiceminister zdrowia Beata Małecka-Libera zapewnia, że nie oznacza to porzucenia reformy psychiatrii. Podkreśla, że zdrowie psychiczne stanie się ważnym elementem Narodowego Programu Zdrowia, który będzie miał konkretne źródła finansowania.

Więcej: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze