Malaria, HIV i gruźlica w odwrocie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 marca 2010 17:55

W ciągu pięciu lat można położyć kres przenoszeniu się HIV z matki na dziecko a w ciągu dziesięciu wyeliminować zagrożenie malarią.

Do takich wniosków doszli autorzy raportu przygotowanego przez Globalny Fundusz na rzecz Walki z AIDS, Gruźlicą i Malarią (GFATM).

W Afryce subsaharyjskiej malaria, AIDS i gruźlica są przyczyną 52 proc. śmierci kobiet w wieku rozrodczym i od 16 do 18 proc. dzieci. Jak przekonuje dyrektor wykonawczy GFATM Michel Kazatchkine, istnieje duża nadzieja, że odsetek w najbliższych latach wyraźnie się zmniejszy. Wszystko zależy jednak od utrzymania źródeł finansowania.

Globalny Fundusz na rzecz Walki z AIDS, Gruźlicą i Malarią jest organizacją międzynarodową dostarczającą środki 144 krajom, które z kolei prowadzą konkretne programy. Od 2002 roku dzięki współpracy partnerów GFATM udało się uchronić przed śmiercią prawie 5 mln mieszkańców krajów rozwijających się. Kazatchkine liczy na to, że wsparcie darczyńców umożliwi kolejne działania, które pozwolą znacznie zmniejszyć skalę problemu.

Na spotkaniu w Hadze, które odbędzie się 24 marca organizacja przedstawi plan na następne trzy lata. Decyzja o nakładach finansowych zostanie jednak podjęta dopiero w październiku na spotkaniu partnerów w Nowym Jorku.

Lwia część środków przekazywana jest przez Stany Zjednoczone, Unię Europejską i Japonię. Walkę z chorobami nękającymi kraje rozwijające się aktywnie wspiera także fundacja współzałożyciela Microsoftu Billa Gatesa.

W ciągu ośmiu lat swojej działalności Fundusz zebrał ponad 19 mld dolarów, dzięki czemu 2,5 mln nosicieli wirusa HIV przeszło terapię antyretrowirusową i zapewniono leczenie sześciu milionom osób chorych na gruźlicę. Ponadto w regionach zagrożenia malarią rozdano 104 moskitiery nasączone środkami owadobójczymi.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum