MZ: zmienią się zasady kierowania na rehabilitację osób z dysfunkcją wzroku

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 kwietnia 2018 14:15

W Ministerstwie Zdrowia trwają analizy dot. rozszerzenia katalogu osób, mogących wystawiać skierowania na rehabilitację osób z dysfunkcją wzroku - poinformował w środę (11 kwietnia) minister zdrowia Łukasz Szumowski. Wyraził nadzieję, że uda się szybko zaproponować rozwiązanie.

Minister zdrowia zapowiada zwiększenie dostępu do rehabilitacji osób z dysfunkcją wzroku Fot. PTWP

Szumowski uczestniczył w Warszawie w spotkaniu ze specjalistami w dziedzinach okulistyki oraz rehabilitacji wzroku m.in. z Polskiego Związku Niewidomych nt. problemów pacjentów w dostępie do usług medycznych.

Odnosząc się do przedstawionych postulatów, minister zadeklarował, że "ma nadzieję, że część z nich uda się w miarę sprawnie wdrożyć".

- Co do skierowań na rehabilitację - chciałbym, żeby to się w miarę szybko zmieniło, żeby nie tylko okuliści czy lekarze rehabilitacji wydawali te skierowania, ale by były powszechnie wydawane np. przez optometrów, jak i być może przez lekarzy POZ (podstawowej opieki zdrowotnej - PAP). Analizujemy to w ministerstwie - mówił szef MZ.

- Mam nadzieję, że szybko uda się zaproponować rozwiązanie i dostęp do rehabilitacji okulistycznej (…) będzie większy - dodał.

Obecnie na rehabilitację osób z dysfunkcją wzroku kieruje neurolog, okulista i lekarz rehabilitacji. Eksperci z PZN podnoszą, że na wizytę do tych specjalistów czeka się długo, a także, że "prawie nie zdarza się", by lekarz rehabilitacji wystawiał takie skierowania.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum