MZ wyjaśnia kwestię podawania leków przeciwbólowych przez ratowników medycznych

Autor: MZ/Rynek Zdrowia • • 09 marca 2018 11:35

Resort zdrowia opublikował wyjaśnienia do artykułu pt. ''Ból w drodze do szpitala może być mniejszy'' opublikowanego w Rzeczypospolitej (27.02.2018).

Zestaw leków pozwala ratownikom medycznym na leczenie przeciwbólowe pacjentów w każdym wieku, z bólem o różnym nasileniu i przyczynie, od leków o działaniu łagodnym po silnie działające leki narkotyczne - uważa MZ. Fot. PTWP

Ministerstwo Zdrowia na swojej stronie internetowej zapewnia, że osobom wykonującym zawód medyczny w systemie PRM zostały dostarczone wszelkie narzędzia, w tym również prawne, do wdrożenia prawidłowego postępowania z pacjentem znajdującym się w stanie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia, doznającym silnego bólu.

Resort zdrowia wskazuje rozporządzenie z dnia 26 kwietnia 2016 r. w sprawie medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych innych niż medyczne czynności ratunkowe, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego zawiera listę leków, do samodzielnego podawania których jest uprawniony ratownik medyczny podczas akcji ratunkowej.

Ministerstwo podkreśla, że zestaw leków pozwala na leczenie przeciwbólowe pacjentów w każdym wieku, z bólem o różnym nasileniu i przyczynie, od leków o działaniu łagodnym, jak paracetamolum, czy acidum acetylsalicylicum po fantanylum i morphini sulfas, czyli silnie działające leki narkotyczne.

Do dyspozycji ratowników medycznych jest też preparat działający jako antagonista leków narkotycznych, czyli naloxoni hydrochloridum. Pozwala on na odwrócenie niekorzystnego wpływu leków narkotycznych na ośrodek oddechowy, polegający na jego supresji.

Takie same uprawnienia do samodzielnego podawania leków, jak opisane powyżej mają pielęgniarki systemu w zespołach ratownictwa medycznego.

Więcej: www.mz.gov.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum