MZ wyjaśnia, dlaczego ostatniej doby wykonano tylko 7800 testów

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 04 maja 2020 12:29

- W ciągu ostatniej doby wykonano niecałe 8 tys. testów. To zdecydowanie za mało. Obserwacje pokazują, że jeszcze w piątek (1 maja) MZ zaraportowało blisko 17 tys. testów, następnie liczby te spadały - do 11 300 w sobotę rano, 9 900 w niedzielę. Dziś, doszliśmy do 7800 - przyznał w poniedziałek (4 maja) Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

FOT. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Rzecznik MZ wyjaśnił też, że resort zdrowia liczy na to, że dziś ta liczba testów znowu będzie większa i przekroczy 10 tys. - Chcielibyśmy, żebyśmy znowu doszli do tej granicy najwyższej, czyli blisko 17 tys. a nawet ją przekroczyli.

Jak przypomniał Polska ma obecnie możliwość przeprowadzenia ponad 25 tys. testów w 100 laboratoriach.

Jednocześnie wyjaśnił, że porównując się z innymi krajami, chociażby Niemcami, widać, że te dobowe wskaźniki dotyczące liczby wykonywanych testów w weekendy spadają, z racji trybu dyżurowego w szpitalach.

Rzecznik Andrusiewicz podkreślił też, że jednym z ważniejszych rozwiązań, które dzisiaj wchodzą w życie (4 maja) jest rozporządzenie dot. swoistego drive thru w testowaniu. - Oznacza to, że dajemy możliwość przetestowania w 12. dobie kwarantanny osób, które w tej kwarantannie przebywają. Oznacza to, że istnieje możliwość przerwania kwarantanny w celu udania się do najbliższej jednostki zlecającej testy, zapewne szpitala, gdzie od takiej osoby zostanie pobrany wymaz - wyjaśnił Andrusiewicz.

I dodał: - Jeśli taka osoba ma wskazanie do transportu, to wymazówka do niej dotrze ze szpitala. Ale jeśli będzie możliwość samodzielnego transportu samochodem, wówczas taka osoba sama dotrze do szpitala i tam na miejscu wymaz zostanie pobrany. Wówczas wynik zostanie poznany i zaraportowany. Jeśli wynik będzie negatywny, taka osoba będzie mogła opuścić kwarantannę.

Podkreślił też, że zostanie uruchomiony system sms-owego powiadamiania, informujący o tym, że w 12 dobie należy udać się do laboratorium do szpitala, żeby przeprowadzić test, i będzie to miejsce w sms wskazane. - Test jest w 12 dobie, dlatego nie wszystkie 96 tys. osób przebywających w kwarantannie, będą testowane - zaznaczył.

Wyjaśnił też, że dano możliwość testowania medyków, ale jedynie tych przy możliwym kontakcie z osobą zakażoną. MZ przekazał dyrektorom szpitali, że wykonywanie testów dla personelu medycznego jest wskazane.

Podkreślił, że ważne jest to, iż nie notujemy wzrostu zachorowań. - Wskaźnik zakażalności nam spada; liczymy, że w najbliższych dniach odnotujemy wskaźnik jedności. Została wypłaszczona liczba zachorowań, i ten przebieg transmisji wygląda u nas inaczej niż w innych krajach - mówił Andrusiewicz.

Dodał, że odmrażamy gospodarkę, m.in. po to, żeby były pieniądze na ochronę zdrowia. - MZ kieruje się wyłącznie zdrowiem obywateli. Ponieważ najlepszym momentem na ocenę poluzowań są dwa tygodnie, zapewne kolejne rekomendacje resort poda za 2 tygodnie - poinformował.

Odniósł się też do zniesienia kwarantanny dla osób pracujących lub uczących się za granicą i utrzymaniu tej kwarantanny dla służb medycznych. Jak wyjaśnił, obowiązek kwarantanny dla służb medycznych wynika z tego, co obserwujemy. Duża liczba zachorowań wynika m.in. z przemieszczania się pomiędzy oddziałami personelu medycznego. Dlatego jeśli ktoś pracuje w kilku miejscach, w tym za granicą, to obowiązek kwarantanny musi być zachowany - zaznaczył.

Wyjaśnił również, że obowiązek ten dotyczy też studentów, którzy odbywają praktyki medyczne za granicą.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum