MZ: wszystko, co powinniście wiedzieć o maseczkach i ich noszeniu

Autor: pacjent.gov.pl/Rynek Zdrowia • • 16 kwietnia 2020 15:55

Maseczki bawełniane, własnej roboty, bez filtra, chronią tylko przed dużymi kroplami, ale zapewniają ochronę przed odruchem dotykania twarzy; trzeba je prać po każdym użyciu w 60 st. C, a następnie prasować - przypomina serwis resortu zdrowia i NFZ w informacji opublikowanej w czwartek (16 kwietnia).

Maseczki bawełniane, własnej roboty, bez filtra, chronią tylko przed dużymi kroplami, ale zapewniają ochronę przed odruchem dotykania twarzy. Fot. MZ

Serwis pacjent.gov.pl podkreśla, że maseczki chirurgiczne blokują kontakt między ustami i nosem a potencjalnymi zanieczyszczeniami. Mają też wady: po pierwsze są jednorazowego użytku, po drugie nie przylegają szczelnie do twarzy, a po trzecie łatwo nasiąkają wilgocią, więc po kilkunastu minutach trzeba je zmieniać, bo ''inaczej staną się siedliskiem bakterii i mogą być przyczyną bakteryjnego zapalenia płuc''.

Jak czytamy, specjalistyczne maseczki N95 nie są zalecane do użytku przez zwykłych obywateli. ''Przed ich użyciem pracownicy medyczni przechodzą badania medyczne i testują dopasowanie maseczki. Osoba nieprzeszkolona może mieć problemy z oddychaniem w tej maseczce'' - zaznaczono w serwisie.

Z ''poradnika'' dowiadujemy się, że maseczki filtrujące składają się nie tylko z materiału o gęstym splocie, ale także z filtra oczyszczającego. ''Są modele jednorazowego, jak i wielokrotnego użytku (np. maski antysmogowe). R - to oznaczenie maski do użytku wielokrotnego, NR - jednorazowych (do 8 godz. użytkowania)'' - czytamy.

Serwis podkreśla, że w maseczkach, które używamy wielokrotnie, trzeba regularnie zmieniać filtr (co 28 dni lub częściej). Dowiadujemy się ponadto, że najlepszą ochronę zapewniają maski FFP3, najmniejszą FFP1.

''Muszą być często wymieniane zgodnie z instrukcją użytkowania, bo z każdym kolejnym oddechem wchłonięty pył i inne zanieczyszczenia utrudniają oddychanie. Poza tym podczas wydychania część dwutlenku węgla pozostaje w obrębie maseczki, koło ust. Jeśli kupujesz taką maskę, wybierz model z zaworkiem wydechowym, który ułatwia pozbywanie się dwutlenku węgla. Jeśli chcesz ponownie użyć maski, zawieś ją w czystym, suchym i wentylowanym miejscu lub umieścić w czystej, przepuszczalnej papierowej torbie. Czyszczenie tych masek odbywa się zgodnie z instrukcją obsługi''  informuje MZ i NFZ.

Czytamy też, że maseczki bawełniane, własnej roboty, bez filtra, chronią tylko przed dużymi kroplami, ale zapewniają ochronę przed odruchem dotykania twarzy; trzeba je prać po każdym użyciu w 60 st. C, a następnie prasować.

Serwis przypomina, że maseczki od 16 kwietnia musimy nosić:

• wychodząc poza dom i własną posesję, na drogach i placach
• jadąc komunikacją publiczną
• jadąc samochodem osobowym z osobami, z którymi nie mieszkamy
• w miejscach ogólnodostępnych: budynkach administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, bankach, sklepach, lokalach gastronomicznych, punktach usługowych, na poczcie, na targowiskach (straganach), obiektach sportowych i turystycznych, obsłudze pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym
• na terenie nieruchomości wspólnych, czyli na klatce schodowej, w windzie, na wspólnym podwórku itp.

Obowiązku noszenia maseczki nie mają:

• kierowcy samochodów osobowych, jeśli jadą sami lub z dzieckiem do lat 4
• dzieci do ukończenia 4 roku życia
• osoby z niepełnosprawnością, które nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia lub dlatego, że nie potrafiłyby jej zdjąć lub nie wiedziałyby, kiedy to zrobić (okazanie orzeczenia lub zaświadczenia nie jest wymagane)
• osoby wykonujące czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach (straganach), z wyjątkiem osób obsługujących interesantów lub klientów. Ci ostatni mogą używać zamiast maseczki przyłbicy, jeżeli stanowisko kasowe lub inne stanowisko pracy jest oddzielone od klientów dodatkową przesłoną ochronną
• kierowcy w transporcie publicznym, jeśli zostali w odpowiedni sposób oddzieleni od pasażerów
• duchowni podczas czynności lub obrzędów religijnych
• żołnierze i funkcjonariusze wykonujący zadania służbowe.

Więcej: pacjent.gov.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum