MZ wspiera badanie skuteczności profilaktyki jodowej
W ramach Narodowego Programu Zdrowia, Oddział Kliniczny Endokrynologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie prowadzi badanie, które pozwoli ocenić skuteczność stosowanej dotychczas profilaktyki jodowej - poinformowało we wtorek (26 września) MZ.

Jak wyjaśnia resort zdrowia, działanie to umożliwi wypracowanie rekomendacji dotyczących zapobiegania niedoborom jodu przede wszystkim w grupach wrażliwych, czyli u kobiet w ciąży i karmiących, noworodków oraz dzieci w wieku szkolnym.
Obecnie trwa badanie ankietowe wśród kobiet ciężarnych i karmiących piersią oraz dzieci w wieku szkolnym (ankieta skierowana do rodziców). Badanie pozwoli ocenić dzienne spożycie jodu w produktach spożywczych, suplementach diety i lekach. W badaniu bierze udział 100 kobiet ciężarnych, 300 kobiet karmiących oraz 1000 dzieci.
Do badania losowo wybrano pięć województw, następnie w każdym województwie wytypowano jeden szpital z oddziałem położniczym. Kolejnym planowanym krokiem jest kampania informacyjno-edukacyjna, a także rozesłanie dwóch tysięcy plakatów do poradni ginekologiczno-położniczych. Badanie potrwa do końca 2017 roku.
MZ zaznacza, że od 1997 roku w Polsce jodowanie soli jest obowiązkowe. Pomimo wprowadzonych regulacji wciąż zauważamy zdrowotne konsekwencje niedoboru tego pierwiastka. WHO oraz Światowa Sieć Jodowa (Global Iodine Network) zalecają regularny nadzór nad prowadzoną profilaktyką.
Czytaj: www.mz.gov.pl
ZOBACZ KOMENTARZE (0)