MZ ws. nowego systemu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży

Autor: MZ/Rynek Zdrowia • • 13 maja 2020 18:18

Wraz z początkiem kwietnia 2020 r. swoją działalność rozpoczęły ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej - I poziom referencyjny nowego systemu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Resort zdrowia informuje z jakich świadczeń można w nich skorzystać.

Fot. Shutterstock

Są to placówki zatrudniające specjalistów - psychologów, psychoterapeutów i terapeutów środowiskowych. Mogą zgłaszać się do nich rodzice dzieci oraz młodzież (osoby poniżej 18 r.ż. muszą posiadać zgodę opiekuna prawnego na korzystanie ze świadczeń) w przypadku występowania niepokojących objawów związanych z problemami psychicznymi.

W ramach pomocy oferowanej w ośrodkach można skorzystać z następujących świadczeń:

porada psychologiczna diagnostyczna
porada psychologiczna
sesja psychoterapii indywidualnej
sesja psychoterapii rodzinnej
sesja psychoterapii grupowej
sesja wsparcia psychospołecznego
wizyta, porada domowa lub środowiskowa

Obecnie, ze względu na sytuację epidemiczną, pomoc udzielana jest za pomocą narzędzi teleinformatycznych. W przyszłości praca ośrodków będzie oparta na pracy środowiskowej - przede wszystkim współpracy z rodziną pacjenta oraz jego środowiskiem szkolnym. Z tego powodu zalecany jest wybór ośrodka jak najbliżej miejsca zamieszkania.

Obecnie umowy na udzielanie świadczeń podpisało 138 ośrodków, z czego mimo trudnej sytuacji związanej z epidemią COVID-19, już 120 rozpoczęło już działalność i udziela pomocy zgłaszającym się pacjentom i ich rodzinom. Procedury konkursowe, których celem będzie wyłonienie kolejnych placówek zostaną wznowione najszybciej jak to możliwe.

Więcej: mz.gov.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum