MZ: wręczono odznaki Zasłużonego Dawcy Przeszczepu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 września 2015 15:02

Ofiarowanie własnych tkanek innej osobie jest najwyższą formą altruizmu - powiedział w czwartek (24 września) w Warszawie konsultant krajowy w dziedzinie transplantologii klinicznej, prof. Lech Cierpka podczas uroczystości wręczenia odznak Zasłużonego Dawcy Przeszczepu.

MZ: wręczono odznaki Zasłużonego Dawcy Przeszczepu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wiceminister zdrowia Anna Łukasik powiedziała, że przeszczepy od żywych dawców wykonywane są w Polsce od 1996 r. Od tego czasu przeszczepiono 655 nerek oraz 266 fragmentów wątroby pochodzących od osób, które ofiarowały je innej osobie, najczęściej komuś z najbliższej rodziny.

W 2014 r. wykonano 85 zabiegów, w których wykorzystano narządy od żywych dawców, najwięcej jak do tej pory. W 2013 r. wykonano 75 takich transplantacji, a w 2012 r. - 65. Najczęściej od żywych dawców przeszczepia się nerki, w 2014 r. wykonano 55 takich zabiegów; 30 osobom przeszczepiono fragment wątroby.

- Darowanie części siebie, własnych komórek, tkanek lub narządów, jest największą ofiarą i najwyższą formą altruizmu - powiedział prof. Lech Cierpka. Dodał, że ministerstwu zdrowia zależy nam tym, żeby w naszym kraju było wykonywanych więcej transplantacji z wykorzystaniem tkanek od żywych dawców.

Specjalista powiedział, że w Polsce takich zabiegów wciąż przeprowadza się zbyt mało. Jedynie 5-6 proc. przeszczepianych narządów lub ich fragmentów pochodzi u nas od żywych dawców. W wielu innych krajach, takich jak Szwecja i Stany Zjednoczone, na takie transplantacje przypada 40 proc. wszystkich przeszczepów.

Poza nerkami i fragmentami wątroby od innych osób wykorzystuje się również płuco oraz szpik kostny (lub pobrane z krwiobiegu dawcy komórki macierzyste).

- Nie bójmy się pomagać innym również i w ten sposób - powiedział 28-letni Krystian Mantycki, uczestnik pierwszego w Polsce tzw. przeszczepu łańcuchowego. W czerwcu 2015 r. przeprowadzono go w Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie.

Przedsięwzięcie to polegało na tym, że trzy pary wymieniły się między sobą nerkami. Nie mogły tego zrobić bezpośrednio z powodu niezgodnej grupy krwi lub tzw. niezgodności immunologicznej, czyli występowania przeciwciał anty HLA u biorcy. Dawcami nerek w tym przeszczepie byli: Jolanta Perlińska, Anzelm Wilk oraz Krystian Mantycki. Wszyscy otrzymali w czwartek odznakę i legitymację : Zasłużonego dawcy przeszczepu.

Koordynatorem pierwszego przeszczepu łańcuchowego była Aleksandra Tomaszek. W rozmowie z dziennikarzem PAP powiedziała, że w Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus w Warszawie przygotowywany jest kolejny przeszczep łańcuchowy, tym razem z udziałem nawet czterech par. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze