MZ: własne laboratorium dla każdego szpitala to nieracjonalne rozwiązanie

Autor: Olga Zakolska - PAP/Rynek Zdrowia • • 22 stycznia 2017 13:59

PAP poprosił resort zdrowia o komentarz do propozycji Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych, aby przy szpitalach, zakwalifikowanych do tworzonej sieci szpitali, obligatoryjnie działały medyczne laboratoria diagnostyczne.

MZ: własne laboratorium dla każdego szpitala to nieracjonalne rozwiązanie
Resort zdrowia zapewnia, że zauważa problemy diagnostyki i pracuje nad egzekwowaniem jakości badań Fot. Fotolia

W nadesłanej odpowiedzi MZ wskazało, że przepisy nie zabraniają szpitalowi posiadania laboratorium diagnostycznego w swojej strukturze organizacyjnej.

"Zobowiązanie każdego szpitala zakwalifikowanego do sieci do posiadania własnego laboratorium byłoby jednak nadmiernym i nieracjonalnym obciążeniem" - ocenia resort.

Ministerstwo zapewnia, że zauważa problemy w funkcjonowaniu diagnostyki laboratoryjnej.

"Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom środowiska diagnostów laboratoryjnych, w celu wzmocnienia nadzoru nad kontrolą jakości badań (minister) powołał zarządzeniem z 6 października 2016 r. zespół ds. opracowania koncepcji zmian w zakresie funkcjonowania ośrodków badań jakości w diagnostyce laboratoryjnej i mikrobiologicznej" - wskazuje resort.

Czytaj: Potrzebujemy lepszego nadzoru nad laboratoriami medycznymi

Zespół ten ma opracować rozwiązania prawne, które umożliwią egzekwowanie jakości badań laboratoryjnych; wyniki kontroli jakości laboratoriów byłyby publikowane w internecie. Planowane jest też wprowadzenie "obligatoryjnego procesu działań korygujących pozwalających na uzyskanie poprawnych wyników".

Resort zapowiada zwiększenie uprawnień Centralnego Ośrodka Badań Jakości w Diagnostyce Laboratoryjnej w Łodzi oraz Centralnego Ośrodka Badań jakości w Diagnostyce Mikrobiologicznej w Warszawie. Ustalone mają być kryteria dopuszczenia lub wstrzymania procesu wykonywania badań przez laboratoria na podstawie uzyskanych wyników badań kontroli.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum