MZ: więźniowie chorzy na żółtaczkę typu C zyskują szansę na terapię bezinterferonową

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 marca 2019 18:32

Więźniowie chorzy na żółtaczkę typu C zyskują szansę na terapię bezinterferonową. Będzie to możliwe, o ile leczenie zaczęte w więzieniu będzie kontynuowane na wolności. Ministerstwo Zdrowia przekazało RPO, że podjęło w tej sprawie współpracę ze Służbą Więzienną.

MZ: więźniowie chorzy na żółtaczkę typu C zyskują szansę na terapię bezinterferonową
Szpital więzienny. Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara podało w środę (27 marca), że RPO otrzymał od resortu taką informację w reakcji na swoje monity, iż publiczna służba zdrowia nie zapewnia ciągłości terapii choremu, który rozpoczął leczenie w zakładzie karnym.

Żółtaczka typu C to poważne schorzenie, przeciw któremu nie ma szczepionki. Osoby pozbawione wolności, które na nie chorują, sygnalizowały RPO trudności związane z terapią w warunkach więziennych.

RPO podnosił, że niepokoi go szczególnie sytuacja pacjentów wymagających hospitalizacji, którym zbliża się termin końca kary. Ich leczenie nie może się zacząć w warunkach więziennych, bo ze względu na odrębne finansowanie nie można go kontynuować w placówce pozawięziennej.

Rzecznik poinformował, że przekazano mu, iż podczas niedawnego spotkania w MZ, ustalono, że Centralny Zarząd Służby Więziennej prześle do Ministerstwa Zdrowia propozycję zmian zapisów w programie lekowym dotyczącym terapii WZW C, które usprawniłyby proces leczenia chorych po odbyciu kary pozbawienia wolności. 

Katarzyna Lechowicz-Dyl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum