MZ: w żadnej z próbek pobranych od osób, które wróciły z Wuhan, nie wykryto koronawirusa

Autor: MZ/Rynek Zdrowia • • 05 lutego 2020 09:45

W żadnej z przebadanych próbek pobranych od 30 osób, które w niedzielę wróciły z chińskiego Wuhan, nie stwierdziliśmy obecności koronawirusa - poinformował w środę ( 5 lutego) wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Nasze służby są przygotowane na każdą ewentualność - zapewnia Waldemar Kraska Fot. MZ

Rząd sprowadził 30 Polaków, którzy przebywali na terenie Wuhan w Chinach, gdzie na początku grudnia 2019 roku zanotowano pierwszy przypadek nowego koronawirusa 2019-nCoV . Wszystkie osoby sprowadzone do Polski przebywają na obserwacji w Wojskowym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Nie mają żadnych niepokojących objawów. Zostały od nich pobrane próbki, które przebadano w laboratorium Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie.

Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia podał w środę, że wczoraj w godzinach wieczornych zakończyły się badania materiału pobranego od 30 obywateli Polski, którzy byli przetransportowani w niedzielę z Wuhan do Polski.

- W żadnej z badanych próbek nie stwierdziliśmy koronawirusa - zaznaczył minister Kraska. - 30 obywateli Polski, którzy obecnie przebywają na obserwacji w szpitalu klinicznym we Wrocławiu nadal będzie pod opieką lekarzy. Planujemy pod koniec tego tygodnia ponowne pobranie próbek od pacjentów. Ich stan zdrowia teraz jest dobry. Nie mają żadnych niepokojących objawów infekcji - dodał.

Wiceminister Kraska podał, że w całym kraju pod obserwacją (wraz z osobami sprowadzonymi z Wuhan) jest 35 pacjentów, a służby sanitarno-epidemiologiczne aktualnie monitorują 480 osób.

Więcej: gov.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum