MZ: w projekcie ustawy o diagnostyce laboratoryjnej nie uwzględniano klauzuli sumienia

Autor: RRX/Rynek Zdrowia • • 13 grudnia 2018 12:06

Wprowadzenie klauzuli sumienia i możliwości odmowy przez diagnostę laboratoryjnego wykonania pewnych badań ze względu na przekonania religijne lub zasady moralne nie jest uwzględnione w przygotowywanym projekcie nowelizacji - poinformował nas Krzysztof Jakubiak, dyrektor Biura Prasy i Promocji Ministerstwa Zdrowia.

MZ: w projekcie ustawy o diagnostyce laboratoryjnej nie uwzględniano klauzuli sumienia
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Stanowisko Ministerstwa Zdrowia to nawiązanie do naszego tekstu na temat pomysłu inicjatywy ustawodawczej senatorów z Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji w sprawie umożliwiania diagnostom laboratoryjnym powoływania się na klauzulę sumienia.

Czytaj: Pomysł wprowadzenia klauzuli sumienia diagności laboratoryjni nazywają uszczęśliwianiem na siłę

W odpowiedzi na nasze pytania rzecznik MZ przypominał również, że 22 lutego 2017 r. minister zdrowia powołał Zespół do spraw opracowania projektu ustawy o zmianie ustawy o diagnostyce laboratoryjnej.

Na Zespół nałożone zostały dwa zadania: 1. dokonanie analizy sytuacji w obszarze diagnostyki laboratoryjnej, zasad dostępu do zawodu diagnosty laboratoryjnego oraz funkcjonowania medycznych laboratoriów diagnostycznych i czynności diagnostyki laboratoryjnej; 2. przygotowanie projektu zmian w ustawie o diagnostyce laboratoryjnej.

Jak czytamy, analiza w zakresie diagnostyki laboratoryjnej dotycząca kształcenia przed- i podyplomowego została dokonana.

Członkowie Zespołu mieli natomiast rozbieżne stanowiska odnośnie zasad dostępu do zawodu diagnosty laboratoryjnego, zasad uzyskiwania kwalifikacji do wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego, a także w zakresie rozwiązań w obszarze organizacji pracy medycznych laboratoriów diagnostycznych, co uniemożliwiało wypracowanie na posiedzeniach Zespołu jednolitych propozycji - wyjaśnił Krzysztof Jakubiak. W związku z tym 6 sierpnia 2018 r. Zespół do spraw opracowania projektu ustawy o zmianie ustawy o diagnostyce laboratoryjnej został rozwiązany.

Obecnie Departament Nauki i Szkolnictwa Wyższego Ministerstwa Zdrowia, na podstawie rozwiązań wypracowanych przez Zespół, przygotowuje projekt nowelizacji ustawy o diagnostyce laboratoryjnej.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum