MZ w projekcie rozporządzenia ws. skierowań do sanatorium: kolejne nie wcześniej niż po roku

Autor: RCL/Rynek Zdrowia • • 26 października 2018 13:03

Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji opublikowano w piątek (26 października) projekt rozporządzenia w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową.

Jak tłumaczą autorzy projektu rozporządzenia rozwiąże ono problem braku równomiernego i przejrzystego zapewnienia dostępu do świadczeń osobom korzystającym z leczenia albo rehabilitacji oraz czasu oczekiwania na świadczenie.

Projekt wprowadza zmiany w zakresie trybu obsługi skierowań - począwszy od wystawienia skierowań przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej przez ich zatwierdzanie przez lekarzy specjalistów NFZ i w efekcie - ich weryfikację na podstawie obowiązującym w zakresie przepisów.

Projektowane rozwiązanie wprowadza m.in. 12-miesięczny okres, który musi upłynąć od zakończenia przez pacjenta leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej do dnia złożenia kolejnego skierowania.

Jak czytamy w uzasadnieniu, lekarz ubezpieczenia zdrowotnego wystawiający nowe skierowanie zaraz po zakończeniu poprzedniego okresu leczenia lub rehabilitacji nie jest w stanie ocenić wpływu zakończonej terapii na zdrowie pacjenta.

Nowe rozwiązanie jest podyktowane stale wzrastającą liczbą świadczeniobiorców, którzy często natychmiast po zakończeniu pobytu w uzdrowisku ponownie składają kolejne skierowania.

Więcej: legislacja.rcl.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum