MZ: w listopadzie przypada 100-lecie NIZP-PZH

Autor: MZ/Rynek Zdrowia • • 11 kwietnia 2018 12:42

Rok 2018 będzie rokiem obchodów stulecia istnienia Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny - przypomina Ministerstwo Zdrowia. Uroczystości związane z jubileuszem zostały objęte honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy.

"Państwowy Zakład Higieny powstał w listopadzie 1918 r. i jest najstarszym polskim instytutem medycznym oraz jedną z niewielu instytucji, która liczy tyle lat, ile niepodległa Polska" - czytamy na stronie resortu zdrowia. 

W ramach jubileuszu 12 czerwca odbędzie się konferencja naukowa „100 lat wśród patogenów”, 25 października kolejna pt. "Zdrowie Polaków wczoraj, dziś i jutro", a w miesiącu jubileuszowym (13 listopada) „Żywność, woda i powietrze - czy żyjemy w bezpiecznym otoczeniu?”. 

Dla uczczenia 100-lecia Instytutu MZ stworzyło dedykowaną stronę internetową www.100lat.pzh.gov.pl.

Resort zdrowia przypomina, że od początku swego istnienia PZH prowadził działalność zmierzającą do ochrony i poprawy zdrowia ludności Polski, a pierwotnym celem jego działania była poprawa sytuacji epidemiologicznej w zniszczonym w czasie I wojny światowej kraju.

"Później w okresie 20-lecia międzywojennego w Państwowym Zakładzie Higieny produkowano szczepionki i surowice lecznicze, a od 1925 r. insulinę. Po II wojnie światowej Państwowy Zakład Higieny jako instytut naukowo-badawczy kontynuował badania naukowe w dziedzinie mikrobiologii, epidemiologii i higieny oraz środowiskowych zagrożeń zdrowia" - pisze resort i zaznacza, że obecnie najważniejszą misją NIZP-PZH jest ochrona zdrowia ludności poprzez działania podejmowane w obszarze zdrowia publicznego.

Więcej: www.mz.gov.pl

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum