×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

MZ w Światowym Dniu Rzucania Palenia: wciąż pali 9 mln Polaków

Autor: PAP/Rynek Seniora19 listopada 2015 17:00

Sięganie po papierosy to uzależnienie, które należy leczyć - przypomina w czwartek (19 listopada) - w Światowym Dniu Rzucania Palenia Tytoniu - resort zdrowia. Statystyki dotyczące palenia papierosów w Polsce są alarmujące: pali ok. 9 mln Polaków, w tym aż 3,5 mln kobiet.

MZ w Światowym Dniu Rzucania Palenia: wciąż pali 9 mln Polaków
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Palenie tytoniu, jak przypomina resort, to główna przyczyna zachorowań na nowotwory złośliwe, głównie raka płuca.

- Sięganie po papierosy to nie wyraz "słabego charakteru" czy "braku silnej woli lub motywacji". To uzależnienie, które należy leczyć - przypomina resort i zachęca do podjęcia działań w tym zakresie.

MZ informuje, że osoby zainteresowane pomocą specjalisty mogą liczyć na wsparcie ekspertów, np. z Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym. Można z niej skorzystać od poniedziałku do piątku, w godz. 11-19, pod numerem telefonu 801 108 108. Osoby, które nie potrafią same poradzić sobie z rzucaniem palenia, mogą skorzystać także m.in. z konsultacji w Punktach Ogólnopolskiej Sieci Pomocy Palącym, których adresy dostępne na stronie www.jakrzucicpalenie.pl.

Palenie papierosów, jak alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), zabija rocznie 6 mln ludzi na świecie, co sześć sekund ktoś umiera w wyniku chorób związanych z paleniem. WHO przewiduje, do 2030 r. liczba ta może wzrosnąć do 8 milionów ludzi, jeśli nie zostaną podjęte konieczne kroki w celu opanowania tytoniowej epidemii.

W opublikowanym w lipcu raporcie zatytułowanym "The Global Tobacco Epidemic 2015" WHO stwierdza, że zbyt mało rządów wykorzystuje podatki nakładane na wyroby tytoniowe w celu odradzania ludziom palenia, czy pomagania im w zerwaniu z nałogiem. WHO rekomenduje, by 75 proc. ceny paczki papierosów stanowiła akcyza.

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu wprowadzono po raz pierwszy w 1974 r. w Stanach Zjednoczonych. Jego inicjatorem był dziennikarz Lynn Smith z "Monticello Times", który zaapelował do czytelników swojej gazety, aby 9 stycznia 1974 r., choć przez jeden dzień, nie palili papierosów. Trzy miesiące później 9 proc. tych, którzy nie palili w tym dniu, oświadczyło, że w ogóle przestało sięgać po papierosy.

Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia. Z czasem do walki z tytoniem dołączył cały świat. W Polsce Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu obchodzony jest od 1991 r.  

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze