MZ: w Polsce nie ma ogniska odry endemicznej, przypadki przywleczone z zagranicy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 maja 2019 18:16

Odra, która jest w tej chwili w Polsce, to choroba przywleczona z zagranicy. Do tej pory sanepid nie zgłosił żadnego ogniska odry endemicznej - powiedział we wtorek (7 maja) dziennikarzom minister zdrowia Łukasz Szumowski.

MZ: w Polsce nie ma ogniska odry endemicznej, przypadki przywleczone z zagranicy
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Minister był pytany o najnowsze dane mówiące, że od 1 stycznia do 30 kwietnia zanotowano w Polsce 808 przypadków odry. To piętnastokrotnie więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku, gdy zanotowano 54 takie przypadki.

- Mamy bardzo dużo zachorowań tzw. odry przywleczonej, czyli od osób, najczęściej spoza granicy Polski, które nie były szczepione, były chore i przywiozły ze sobą szczepy wirusa, które są w ich kraju. To nie jest odra endemiczna. Przynajmniej do tej pory sanepid nie zgłaszał żadnego ogniska odry endemicznej - powiedział minister.

Odra to ostra wirusowa choroba zakaźna. Zakażenie szerzy się drogą kropelkową i przez bezpośrednią styczność z wydzieliną jamy nosowo-gardłowej chorej osoby. Objawy choroby to gorączka, mocny kaszel, wysypka plamisto-grudkowa, zapalenie spojówek, światłowstręt i nieżyt błony śluzowej nosa. Dość częste są powikłania po odrze. Lżejsze to np. zapalenie ucha środkowego i zakażenie żołądkowo-jelitowe, a poważniejsze, m.in. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Szczepienie jest jedynym znanym sposobem ochrony przed chorobą. W całym 2018 r. w Polsce zarejestrowano - według danych NIZP-PZH - 339 przypadków odry, w 2017 r. - 63.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum