MZ: w Lubuskiem 80 decyzji o wycofaniu preparatów, kolejne 100 w toku

Autor: PAP - Katarzyna Lechowicz-Dyl, Paweł Dembowski, Olga Zakolska/Rynek Zdrowia • • 05 lutego 2018 12:58

Po przerwach w dostawach prądu w województwie lubuskim GIS rozpoczął kontrolę. Podjęto 80 decyzji o wstrzymaniu preparatów w obrocie, kolejne 100 jest w toku - wskazywał w poniedziałek (5 lutego) wiceminister zdrowia Marcin Czech odnosząc się do doniesień mediów dot. szczepionek.

MZ: w Lubuskiem 80 decyzji o wycofaniu preparatów, kolejne 100 w toku
Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz Fot. PTWP

 - Główny Inspektor Sanitarny wiedząc, że doszło do przerwania dostaw prądu, zareagował odpowiednio i przeprowadził kontrole w jednostkach, w których lodówki przestały działać - wyjaśnił.

- W hurtowniach nie mamy takiego problemu, bo tam są agregaty prądotwórcze, które zapewniają przechowywanie szczepionek w takich warunkach, w jakich powinny być przechowywane - dodał.

Czytaj: MZ: szczepionki są bezpieczne. Nawet, jeśli przechowywano je niewłaściwie

Czech przekazał, że w porozumieniu z wojewódzkim inspektorem farmaceutycznym na terenie województwa lubuskiego podjęto 80 decyzji o wstrzymaniu w obrocie preparatów, a kolejnych 100 jest w toku.

- Wszędzie tam, gdzie jest cień wątpliwości, że istnieje niezgodność z tym, co pisze producent, interweniujemy - poinformował.

Czytaj: Szumowski: braki prądu po huraganie powodem niewłaściwego przechowywania szczepionek

Jak wyjaśniał Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz, "w każdym miejscu, w którym przerwa w dostawie prądu jest dłuższa, istnieją odpowiednie procedury i są to miejsca sprawdzane". Chodzi o monitoring temperatury i kontrolę zachowania tzw. ciągu chłodniczego. - W przypadku braku ciągu chłodniczego preparaty muszą być wstrzymane w obrocie - dodał GIS.

- W tej sytuacji niektórzy lekarze korzystali też z opinii ekspertów odpowiedzialnych za szczepienia. Musimy pamiętać o tym, że zawsze za podanie szczepionki odpowiedzialny jest lekarz - stwierdził Posobkiewicz.

Pytany ile takich szczepionek zostało podanych, odpowiedział: "Dokładnych informacji nie mamy, ale będą zebrane".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum