MZ uhonorowało 13 podmiotów, które wyjątkowo dbają o zdrowie pracowników

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 lutego 2019 18:11

Promocja profilaktyki zdrowotnej w miejscu pracy i zwiększenie liczby osób zgłaszających się na badania profilaktyczne wykrywające choroby cywilizacyjne, w szczególności nowotwory - to główny cel konkursu "PracoDawca Zdrowia". We wtorek (26 lutego) nagrodzono laureatów pierwszej edycji.

MZ uhonorowało 13 podmiotów, które wyjątkowo dbają o zdrowie pracowników
Fot. archiwum

Aby ubiegać się o tytuł "PracoDawcy Zdrowia" należy spełnić przynajmniej osiem spośród dziesięciu kryteriów regulaminu. A są nimi m.in.: promowanie aktywnego stylu życia; zwalczanie palenia tytoniu; wspieranie badań profilaktycznych pracowników, udzielając im raz w roku minimum pół dnia wolnego w godzinach pracy w celu przeprowadzenia takich badań. O certyfikat ubiegać się mogą przedsiębiorstwa, instytucje i urzędy, które dbają o zdrowie swoich pracowników i skutecznie wdrażają programy promocji zdrowia wewnątrz firmy.

Decyzją Kapituły nagrodzono 13 podmiotów, wśród nich oprócz firm, także m.in. Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka Szpital Miejski w Zabrzu, Główny Urząd Statystyczny, Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce, Ministerstwo Środowiska, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. prof. Stanisława Popowskiego w Olsztynie.

Organizatorzy konkursu wskazywali, że wielu pracodawców zaskoczyło kapitułę ilością pomysłów oraz działań, jakie podejmują na rzecz swoich pracowników. Szczepienia profilaktyczne, badania wzroku, konsultacje chirurgów naczyniowych, konsultacje dermatologiczne połączone z badaniem znamion dermatoskopem, warsztaty z fizjoterapeutą, badania pod kątem wykrywania chorób nowotworowych czy warsztaty żywieniowe z dietetykiem - to tylko kilka propozycji, jakie zapewniają zatrudnionym laureaci certyfikatu "PracoDawca Zdrowia".

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski mówił podczas wręczenia wyróżnień, że konkurs "PracoDawcą Zdrowia" jest jednym z elementów dużej kampanii "Planuję długie życie", która ma zachęcać Polaków do dbania o własne zdrowie. - Jej przekaz jest bardzo prosty. Trzy zalecenia - codzienny ruch; zdrowa dieta, czyli warzywa i owoce każdego dnia oraz regularne wykonywanie badań. Wydaje się proste, ale z drugiej strony wiemy, jak trudne, jak wiele energii trzeba poświecić na wpajanie tych zasad - wskazał.

Gadomski ocenił, że laureaci konkursu "PracoDawcą Zdrowia" dowodzą, że można dbać o pracowników, "wcale nie ogromnym nakładem środków finansowych". - Mieliśmy pewną obawę, że do konkursu przystąpią najwięksi pracodawcy - duże korporacje. (…) I faktycznie wśród laureatów są duzi pracodawcy, ale znajdują się także małe podmioty, również podmioty ze sfery budżetowej, szpitale" - wskazał. 

Katarzyna Lechowicz-Dyl (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum