×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

MZ: trwają prace nad przepisami dotyczącymi kompetencji ratowników medycznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia20 stycznia 2016 12:40Aktualizacja: 20 stycznia 2016 12:43

Projekt rozporządzenia regulującego zakres świadczeń, do udzielania których uprawnieni są ratownicy medyczni, zostanie w najbliższym czasie przekazany do uzgodnień zewnętrznych - poinformowało PAP w środę (20 stycznia) Ministerstwo Zdrowia. Ratownicy są zaniepokojeni brakiem przepisów.

MZ: trwają prace nad przepisami dotyczącymi kompetencji ratowników medycznych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- W okresie przejściowym zespoły ratownictwa medycznego - z uwagi na ich rolę w zabezpieczeniu zdrowia i życia obywateli RP - realizują swoje zadania tak jak dotychczas, natomiast ratownicy medyczni zatrudnieni w innych podmiotach leczniczych niż jednostki systemu mają zakres zadań do wykonania określony przez kierowników podmiotów, którzy ich zatrudnią - przekazała rzeczniczka MZ Milena Kruszewska.

Do 2016 r. ratownicy medyczni podejmowali działania w ramach zespołów ratownictwa medycznego w oparciu o rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie medycznych czynności ratunkowych, które mogą być podejmowane przez ratownika medycznego.

Dokument ten, jak wyjaśnił PAP ratownik medyczny Adam Stępka, w sposób szczegółowy określał zakres czynności, wymieniając wśród kompetencji ratownika medycznego np. wykonanie elektrokardiogramu czy podjęcie resuscytacji. Natomiast załącznik rozporządzenia wymieniał leki, którymi ratownik medyczny mógł posługiwać się samodzielnie.

1 stycznia 2016 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, która zmieniła artykuł, na podstawie którego Minister Zdrowia wydał to rozporządzenie. Tym samym dotychczas funkcjonujące przepisy określające kompetencje ratownika medycznego uznano za uchylone.

Nie wydano jeszcze nowego rozporządzenia. Ratownicy są zaniepokojeni, że pozbawiono ich najważniejszego dokumentu regulującego podejmowane przez nich czynności.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum