MZ: startuje druga edycja konkursu "PracoDawca Zdrowia"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 maja 2019 17:23

Promocja profilaktyki zdrowotnej w miejscu pracy - to główny cel konkursu "PracoDawca Zdrowia". Jego druga edycja - jak przekazał wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski - właśnie staruje.

MZ: startuje druga edycja konkursu "PracoDawca Zdrowia"
Fot. MZ

Konkurs skierowany jest do przedsiębiorców, instytucji i urzędów, które wykazują się dbałością o zdrowie swoich pracowników i skutecznością we wdrażaniu programów promocji zdrowia w miejscu pracy.

Aby ubiegać się o tytuł "PracoDawcy Zdrowia" należy spełnić przynajmniej osiem spośród dziesięciu kryteriów regulaminu. A są nimi m.in.: promowanie aktywnego stylu życia; zwalczanie palenia tytoniu; wspieranie badań profilaktycznych pracowników, udzielając im raz w roku minimum pół dnia wolnego w godzinach pracy w celu przeprowadzenia takich badań. O certyfikat ubiegać się mogą przedsiębiorstwa, instytucje i urzędy, które dbają o zdrowie swoich pracowników i skutecznie wdrażają programy promocji zdrowia wewnątrz firmy.

Udział w konkursie jest bezpłatny. Jego uczestnicy ubiegają się o honorowy certyfikat.

- Chcemy włączyć pracodawców w Polsce w szerzenie edukacji. To druga edycja konkursu. W ramach pierwszej wyróżniliśmy 13 bardzo różnych organizacji - powiedział na środowej (29 maja) konferencji prasowej Gadomski.

- Aplikację może zgłosić każdy pracodawca, który wyróżnia się pewnymi działaniami nakierunkowanymi na postawy prozdrowotne swoich pracowników. To mogą być tak proste działania jak chociażby umożliwianie dnia lub pół dnia wolnego na przeprowadzenie badań profilaktycznych; to może być wspieranie aktywności fizycznej, powołanie sekcji sportowej, zapewnianie aktywności w ramach grup pracowniczych; pogadanki o zdrowym życiu. Katalog działań jest bardzo szeroki - wskazał.

W pierwszej edycji konkursu nagrodzono 13 podmiotów, wśród nich oprócz firm, także m.in. Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka Szpital Miejski w Zabrzu, Główny Urząd Statystyczny, Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce, Ministerstwo Środowiska, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. prof. Stanisława Popowskiego w Olsztynie.

Organizatorzy konkursu wskazywali wówczas, że wielu pracodawców zaskoczyło kapitułę ilością pomysłów oraz działań, jakie podejmują na rzecz swoich pracowników. Szczepienia profilaktyczne, badania wzroku, konsultacje chirurgów naczyniowych, konsultacje dermatologiczne połączone z badaniem znamion dermatoskopem, warsztaty z fizjoterapeutą, badania pod kątem wykrywania chorób nowotworowych czy warsztaty żywieniowe z dietetykiem - to tylko kilka propozycji, jakie zapewniali zatrudnionym laureaci pierwszej edycji. 

Katarzyna Lechowicz-Dyl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum