MZ: są jeszcze pewne problemy ze skierowaniami na testy na Covid-19 przez gabinet.gov.pl

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 września 2020 15:50

1700 skierowań na test na koronawirusa wystawiono ostatniej doby dzięki aplikacji gabinet.gov.pl - poinformował w czwartek (10 września) wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Przyznał, że w niektórych miejscach są jeszcze problemy, które resort stara się zlikwidować.

MZ: są jeszcze pewne problemy ze skierowaniami na testy na Covid-19 przez gabinet.gov.pl
Fot. MZ

Wiceszef MZ pytany był w czwartek na konferencji prasowej o sygnały od lekarzy, którzy zgłaszali, że nie mogą wypisywać skierowań na test na koronawirusa chorych podejrzanych o zachorowanie na Covid-19 przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej przez specjalną zakładkę w aplikacji gabinet.gov.pl.

- Ostatniej doby przez zakładkę na gabinet.gov.pl 1700 testów zostało zleconych. Wiemy, że są w niektórych miejscach jeszcze problemy techniczne. Dlatego staramy się, żeby to na bieżąco uzupełnić, zlikwidować te problemy, bo to jest jedna z szybszych metod do zlecenia testu - odpowiedział Kraska.

- Pacjent, który trafia po takim zleceniu elektronicznym, w punkcie drive-thru będzie pokazywał tylko dowód osobisty, nie potrzeba żadnego, czy papierowego, czy innego, skierowania na wykonanie tego testu - dodał.

Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może obecnie wystawić skierowanie na pobranie wymazu. Ósmego dnia kwarantanny pacjent otrzyma SMS-a z informacją o kontakcie z lekarzem. Jeśli w wyniku teleporady lub wizyty domowej lekarz POZ uzna, że wystąpiły u niego objawy charakterystyczne dla COVID-19, wystawi skierowanie na wykonanie testu. Lekarz zawiadomi też o tym sanepid. Lekarz POZ może również wcześniej skierować pacjenta na test, jeśli ten źle się poczuje.

Danuta Starzyńska-Rosiecka (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum