MZ rozważa wprowadzenie w tym roku darmowych szczepień przeciw grypie

Autor: RMF24/Rynek Zdrowia • • 18 czerwca 2018 11:25

W Ministerstwie Zdrowia trwają analizy, kto powinien mieć dostęp do darmowych szczepień przeciwko grypie. Decyzja w sprawie refundacji ma zapaść w ciagu kilku tygodni.

MZ rozważa wprowadzenie darmowch szczepień przeciw grypie. FOT. Fotolia

W ocenie ministra Łukasza Szumowskiego refundacja, przynajmniej częściowa, jest konieczna. W tym roku odnotowano ponad 4 miliony przypadków grypy lub podejrzeń grypy. Z powodu pogrypowych powikłań zmarło 40 osób.

Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzić darmową podaż szczepionek od września-października, tak aby zdążyć z wyszczepialnością przeciwko grypie przed sezonem zachorowań, czyli okresem listopad-marzec.

Dotychczas jedynie 3,5 procent Polaków szczepi się przeciwko grypie. Darmowa szczepionka przeciw grypie na pewno nie byłaby dla wszystkich osób dorosłych. Minister Szumowski w rozmowie z dziennikarzem RMF FM przyznaje, że w resorcie trwają analizy nt. tego, kogo objąć refundacją. Resort przymierza się do refundacji szczepionki dla dzieci, a także dla niektórych grup dorosłych.

RMF FM podaje, że refundacja może dotyczyć przede wszystkim osób starszych i osób z grup ryzyka, czyli np. personelu medycznego, nauczycieli, pracowników przedszkoli oraz osób z chorobami serca.

Więcej: twojezdrowie.rmf24.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum