MZ: rodzice wcześniaków mogą odwiedzić dziecko 7 dni po 1. dawce szczepienia

Autor: JW • Źródło: Koalicja dla wcześniaka, Rynek Zdrowia06 maja 2021 16:59

Postulat Fundacji Koalicja dla wcześniaka dotyczący umożliwienia obecności rodziców na oddziałach neonatologicznych już 7 dni po otrzymaniu przez nich pierwszej dawki szczepionki przeciw COVID-19 zyskał poparcie Ministerstwa Zdrowia.

MZ: rodzice wcześniaków mogą odwiedzić dziecko 7 dni po 1. dawce szczepienia
Ministerstwo zdrowia za obecnością rodziców na oddziale neonatologii już 7 dni po 1. dawce szczepienia. Fot. WSzZ w Kielcach
  • Ministerstwo Zdrowia przeanalizowało postulaty rodziców wcześniaków dotyczące złagodzenia zakazu odwiedzin dzieci na oddziałach neonatologicznych
  • Obecne praktyki oznaczały wiele miesięcy separacji od swoich przedwcześnie narodzonych dzieci
  • Zdaniem resortu zdrowia zasadny uznaje się postulat dotyczący umożliwienia obecności rodziców na oddziale 7 dni po 1. dawce szczepienia

"Obecność rodziców wcześniaków na oddziałach neonatologicznych jest kluczowa dla prawidłowego rozwoju dzieci. Mówimy o tym od kilku miesięcy. Dziś otrzymaliśmy pismo w tej sprawie" - poinformowała w środę (5 maja) Fundacja Koalicja dla wcześniaka.

Rekomendacje konsultant krajowej w dziedzinie neonatologii wiążące dla placówek medycznych

Oświadczenie w tej sprawie wydała już na początku marca br. prof. Ewa Helwich, konsultant krajowa w dziedzinie neonatologii. Teraz w piśmie od wiceministra zdrowia Waldemara Kraski czytamy, że nie jest konieczne wydawanie odrębnych zaleceń przez resort zdrowia w tej sprawie, a rekomendacje prof. Helwich są wiążące dla kierowników placówek zdrowotnych.

“Zalecenia wydane przez konsultanta krajowego dotyczące umożliwienia obecności rodziców na oddziale w sposób nieograniczony 7 dni po 1. dawce szczepienia przeciw COVID-19, będą wystarczające i wiążące dla kierowników podmiotów leczniczych. Jednocześnie, w przypadku braku ich respektowania i wprowadzania przez podmioty lecznicze niewspółmiernych ograniczeń dotyczących możliwości obecność rodziców wcześniaków na OINT, praktyki te powinny być bezpośrednio zgłaszane Rzecznikowi Praw Pacjenta, który monitoruje wpływające do niego sygnały pod kątem ww. nieprawidłowości i niezwłocznie podejmuje działania” - pisze Waldemar Kraska.

Odwiedziny 7 dni po 1. dawce szczepienia

Dodaje, że o szczegółach bezpiecznych odwiedzin decyduje ordynator oddziału w porozumieniu z konsultantem wojewódzkim w dziedzinie neonatologii na podstawie oceny bieżącego zagrożenia epidemiologicznego.

"Po przeanalizowaniu obaw związanych z długim czasem oczekiwania na uzyskanie optymalnej odporności na zakażenie wirusem SARS-CoV-2, co w przypadku rodziców wcześniaków oznacza wiele miesięcy separacji od swoich przedwcześnie narodzonych dzieci, zasadny uznaje się postulat dotyczący umożliwienia obecności rodziców na oddziale 7 dni po 1. dawce szczepienia" - tłumaczy wiceszef resortu zdrowia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum