MZ: rejonowy szpital zawsze przyjmie pacjenta z karetki

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 sierpnia 2015 08:25

Karetka zamiast do najbliższego szpitala zawiezie pacjenta do rejonowego. Według Ministerstwa Zdrowia to usprawni system. Innego zdania są ratownicy - informuje  "Rzeczpospolita".

MZ: rejonowy szpital zawsze przyjmie pacjenta z karetki
Karetka zamiast do najbliższego szpitala zawiezie pacjenta do rejonowego - to propozycja MZ

MZ chce zaradzić dramatycznym sytuacjom, jak ta niedawna ze Szczecina, gdzie zmarła pacjentka wożona od szpitala do szpitala. Przygotowuje więc specjalne obwieszczenie określające każdej lecznicy rejon.

Czytaj: Pomysł MZ: rejonizacja szpitali zapobiegnie odsyłaniu pacjentów

I gdy karetka przywiezie chorego z danego obszaru szpital nie będzie mógł odmówić jego przyjęcia. Obecnie ratownicy wiozą pacjenta do najbliższej placówki i jeśli ta nie chce go przyjąć, szukają innej.

MZ podkreśla, że zmiana zasad poprawi funkcjonowanie systemu ratownictwa medycznego na etapie transportu pacjenta z miejsca zdarzenia do szpitala.

Inaczej widzą to ratownicy.

- To przyniesie pacjentom więcej szkody niż korzyści, wprowadzenie rejonu dla każdego szpitala wydłuży czas dojazdu karetki - mówi Edyta Wcisło, przewodnicząca Polskiej Rady Ratowników Medycznych.

Jak zauważa, taki system już kiedyś w Polsce działał, ale się nie sprawdził. - Lepiej wieźć chorego do najbliższej placówki, tak jak teraz - ocenia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum