MZ publikuje zalecenia dla pielęgniarek opiekujących się chorymi z koronawirusem. I ostrzega

Autor: MZ/Rynek Zdrowia • • 31 marca 2020 16:01

We wtorek (31 marca) resort zdrowia opublikował zalecenia Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Instrumentariuszek dla pielęgniarek operacyjnych pracujących przy operacjach pacjentów z podejrzeniem koronawirusa lub nim zakażonych. Ostrzegł, że niedopuszczalne jest delegowanie personelu do pracy w dwóch jednostkach organizacyjnych danego szpitala podczas jednego dyżuru.

Pielęgniarki kontra koronawirus - są zalecenie resortu zdrowia; FOT. Arch. RZ

Resort zaznaczył, że nieakceptowalne jest m.in. delegowanie pielęgniarek operacyjnych do pracy w oddziale, czy na SOR, a potem dysponowanie ich na blok operacyjny.

MZ podkreśla, że opublikowane zalecenia nie oddają całości opieki pielęgniarek operacyjnych w fazie przedoperacyjnej, śródoperacyjnej i pooperacyjnej. "Charakter tej opieki został opisany w standardach pielęgniarskiej praktyki klinicznej w dziedzinie pielęgniarstwa operacyjnego i obowiązują one również podczas opieki nad pacjentem z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2" - pisze resort.

Precyzuje ponadto, że zalecenia nie uwzględniają wszystkich rozwiązań architektonicznych występujących w blokach operacyjnych w Polsce. "Należy zatem dostosować je do swoich warunków lokalowych. Zdaniem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Instrumentariuszek należy pracować według procedur obowiązujących w danych jednostkach w sytuacji kontaktu z pacjentem zakażonym lub podejrzanym o zakażenie patogenem alarmowym" - czytamy na stronie internetowej resortu.

Ministerstwo Zdrowia zaznacza, że celem zaleceń jest wskazanie dodatkowych zachowań i podkreślenie tych aspektów opieki, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa operowanego pacjenta i personelu.

Szczegółowe wskazówki znajdują się na stronie Ministerstwa Zdrowia. 

Więcej: gov.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum