MZ: publikacja rozporządzenia o pierwszeństwie głosowania dla seniorów i ciężarnych w poniedziałek

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 lipca 2020 12:30

Rozporządzenie mówiące, że 12 lipca w pierwszej kolejności w lokalach wyborczych obsługiwane mają być m.in. osoby powyżej 60. roku życia oraz kobiety w ciąży zostanie opublikowane w poniedziałek (6 lipca) - przekazał tego dnia rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

MZ: publikacja rozporządzenia o pierwszeństwie głosowania dla seniorów i ciężarnych w poniedziałek
Fot. Shutterstock

Chodzi o projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie wykazu środków ochrony osobistej związanej ze zwalczaniem epidemii COVID-19 dla członków obwodowych komisji wyborczych oraz szczegółowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego w lokalu wyborczym.

Andrusiewicz wskazał, że zgodnie z zapowiedzią ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego w regulacji zapisano, że "pierwszeństwo wejścia do lokalu wyborczego będą miały osoby, które ukończyły 60. rok życia, osoby z dzieckiem do lat 3, kobiety w ciąży i osoby z niepełnosprawnościami".

- Rozporządzenie się dzisiaj pojawi, co za tym idzie w niedzielę, te osoby będą osobami uprzywilejowanymi przy wchodzeniu do lokali wyborczych - wskazał.

Andrusiewicz w kontekście wyborów poinformował też, że rozdystrybuowano nowe partie środków ochrony do wojewodów, którzy przekażą je dalej do samorządów. - Od strony ministerstwa zdrowia jest pełna aprowizacja na II drugą turę wyborów - ocenił.

12 lipca w drugiej turze wyborów prezydenckich kandydat KO Rafał Trzaskowski zmierzy się ze wspieranym przez Zjednoczoną Prawicę urzędującym prezydentem Andrzejem Dudą. Na Trzaskowskiego głosowało w pierwszej turze wyborów 30,46 proc. Polaków, na Dudę - 43,5 proc.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum