MZ: projekt przepisów ws. rakotwórczych procesów technologicznych w środowisku pracy
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został w środę (11 grudnia) projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Projekt rozporządzenia - zmieniający rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 lipca 2012 r. w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1117), opracowany został w związku z koniecznością wdrożenia do prawa krajowego postanowień zawartych w: Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/2398 z dnia 12 grudnia 2017 r. oraz Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/130 z dnia 16 stycznia 2019 r. zmieniającej dyrektywę 2004/37/WE.
Obie dyrektywy mają na celu ochronę pracowników przed zagrożeniem dla ich zdrowia i bezpieczeństwa wynikającym z narażenia na działanie czynników rakotwórczych lub mutagenów w miejscu pracy.
W projektowanym rozporządzeniu określono wykaz substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym.
„Tym samym (...) do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 lipca 2012 r. wprowadzono prace związane z narażeniem na pył drewna, prace związane z narażeniem na krzemionkę krystaliczną w formie pyłu respirabilnego wytwarzaną w trakcie procesu pracy, prace związane z narażeniem przez skórę na działanie olejów mineralnych użytych wcześniej w silnikach spalinowych wewnętrznego spalania w celu smarowania i schładzania części ruchomych silnika oraz prace związane z narażeniem na spaliny emitowane z silników Diesla” czytamy w ocenie skutków regulacji.
Więcej: legislacja.rcl.gov.pl
ZOBACZ KOMENTARZE (0)