MZ: program Profilaktyka 40 Plus od stycznia 2021 roku

Autor: Głos Pomorza/Rynek Zdrowia • • 04 marca 2020 10:33

Ministerstwo Zdrowia wprowadza program badań profilaktycznych skierowany do Polaków w wieku od 40 do 65 roku życia. To najszerzej zakrojone badania profilaktyczne, które będą do dyspozycji Polaków. Badania ruszą 1 stycznia 2021 r.

Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

W ramach bezpłatnych badań profilaktycznych dedykowanych osobom w wieku 40-65 lat, lekarz oceni indywidualne czynniki ryzyka zachorowania na najbardziej rozpowszechnione choroby. Aby sprawdzić stan zdrowia pacjenta zostaną wykonane badania krwi, w tym morfologia, glukoza, cholesterol. Jeśli wyniki będą niepokojące, wówczas będzie można przeprowadzić szczegółowe badania laboratoryjne, EKG, USG a także skierować na konsultację m.in. do kardiologa, diabetologa i onkologa.

Celem "Programu Profilaktyka 40 Plus" jest wczesne rozpoznanie chorób układu krążenia, onkologicznych i cukrzycy. Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia podkreślał, że z badań będą mogły korzystać wszystkie osoby, zarówno pracujące, jak i te, które prowadzą działalność gospodarczą lub są bez pracy, ale posiadają ubezpieczenie zdrowotne.

Pacjent będzie mógł skorzystać z Pakietu 40 Plus: bezpłatnie, bez skierowania, co 5 lat. Warunkiem jest wiek pomiędzy 40 a 65 rokiem życia.

Badania będzie można wykonać w ramach medycyny pracy (w przypadku pracowników) lub w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) dla osób, które nie podlegają badaniom pracowniczym.

Program będzie finansowany w całości przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Więcej: gp24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum