MZ: pracujemy nad przetargiem dot. dentobusów; środki są zapewnione

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 września 2017 20:50

W Ministerstwie Zdrowia trwają intensywne prace dotyczące przetargu na tzw. dentobusy; to ambitne zadanie - poinformowało MZ, odnosząc się do medialnych doniesień. Resort podkreślił, że próchnica u dzieci i młodzieży uzasadnia podjęcie pilnych działań; środki na to są zapewnione.

MZ: pracujemy nad przetargiem dot. dentobusów; środki są zapewnione
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ministerstwo Zdrowia zamierza do końca roku kupić 16 mobilnych gabinetów stomatologicznych, w których mają być leczone dzieci.

"Dziennik Gazeta Prawna" napisał we wtorek, że "realizacja planu może jednak stanąć pod znakiem zapytania; problemem jest czas". Dziennik alarmuje, że "producenci i samorządy, które już próbowały kupić dentobusy, mówią wprost: nie ma szans na to, by zrealizować kontrakt do końca roku".

MZ w wydanym we wtorek (19 wrzesnia) komunikacie przypomniało, że środki budżetowe na zakup dentobusów są przewidziane w ustawie o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej, która jest procedowana w Senacie.

Tzw. specustawa zdrowotna zakłada, że do systemu opieki zdrowotnej trafi dodatkowe 281,8 mln zł, m.in. na zakupy sprzętu i aparatury medycznej. Zaplanowano w niej, że od 12 do 24 mln zł - w zależności od ceny uzyskanej w przetargach - zostanie przeznaczone na zakup 16 tzw. dentobusów. "Gdy tylko (ustawa-PAP) wejdzie w życie, uruchomimy odpowiednie procedury" - podkreśliło MZ.

Resort przyznał, że "zadanie jest ambitne" - i zaznaczył, że "bardzo zły stan zdrowia jamy ustnej dzieci i młodzieży uzasadnia podjęcie pilnych działań na rzecz poprawy jakości i dostępu do świadczeń stomatologicznych dla dzieci". "Stąd nasza determinacja w tej sprawie" - wskazało MZ.

Ministerstwo chce, by system medycyny szkolnej obejmował: gabinety zdrowotne prowadzone przez pielęgniarkę lub higienistkę, gabinety dentystyczne zlokalizowane na terenie szkół oraz dentobusy, które świadczyłyby wsparcie w leczeniu stomatologicznym w tych szkołach, które są zbyt małe, żeby umieścić w nich gabinet stomatologiczny.

Badania epidemiologiczne w ostatnich latach wykazują, iż ponad połowa polskich trzylatków ma próchnicę - średnio dwa zęby z ubytkami próchnicowymi. Odsetek ten narasta z czasem - w przypadku 18-latków próchnicę ma już 90 proc. - średnio siedem zębów z ubytkami próchnicowymi.

Katarzyna Lechowicz-Dyl (PAP)

Czytaj:www.mz.gov.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze