MZ: powstaną cztery nowe bazy LPR

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 lipca 2015 19:48

Cztery nowe bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, wyposażone w śmigłowce o łącznej wartości 115 mln zł, powstaną w województwach opolskim, wielkopolskim, lubuskim i mazowieckim - poinformował we wtorek wiceminister zdrowia Sławomir Neumann.

MZ: powstaną cztery nowe bazy LPR
Bazy LPR powstaną w regionach, które odnotowują w tym zakresie największe braki, Fot. PTWP

Neumann wraz z sekretarzem stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Waldemarem Sługockim odwiedził we wtorek siedzibę LPR w Łodzi, zbudowaną dwa lata temu w ramach środków UE poprzedniej perspektywy. Jak zaznaczył, podobne nowoczesne bazy będą mogły powstać w czterech regionach, w miejscach, gdzie obecnie w dziedzinie tego typu usług medycznych odnotowuje się największe braki.

- Dobiega końca ogłoszony przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe przetarg dotyczący zakupu czterech nowych śmigłowców. Pieniądze na ten cel zostały wygospodarowane przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Jeśli przetarg zakończy się pomyślnie, w kraju powstaną cztery nowe bazy: w Opolu, Michałkowie koło Ostrowa Wielkopolskiego, w Gorzowie Wlkp. (Lubuskie) i prawdopodobnie - bo w tej sprawie musi jeszcze podjąć decyzję zarząd województwa - w Siedlcach (Mazowieckie) - podkreślił Neumann.

Według wiceministra, LPR dysponuje obecnie 17 bazami rozmieszczonymi na terenie całego kraju. Jego zdaniem, cztery nowe siedziby LPR uzupełnią siatkę lotniczego pogotowia. - Uruchomienie jeszcze kolejnych 3-4 baz sprawi, że będziemy na najwyższym światowym poziomie w tej dziedzinie - dodał.

Jak wyjaśnił Sługocki, w Polsce powstało dużo autostrad i dróg szybkiego ruchu; śmigłowce będą stanowić bezpieczny i niezawodny środek w udzielaniu szybkiej pomocy przy poważnych wypadkach drogowych, dlatego możliwe było pozyskanie na nie środków z UE w ramach działania "Bezpieczeństwo ruchu drogowego". Postępowania kwalifikacyjne na śmigłowce zakończyły się w kwietniu, obecnie dopełniane są inne formalności potrzebne do sfinalizowania zakupu.

- W lipcu mamy zamiar podpisać umowy, na podstawie których zostaną wykonane płatności i jestem przekonany, że jeszcze w tym roku - o ile marszałkowie województw przygotują stosowne bazy - śmigłowce rozpoczną swoje działania. Wartość przedsięwzięcia to 115 mln zł, z czego 85 proc. zostało pokryte z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dzięki interwencji europejskiej realizujemy kolejne ważne zadanie w dziedzinie bezpieczeństwa ruchu - podkreślił.

Marszałek woj. wielkopolskiego Marek Woźniak, który uczestniczył w spotkaniu wraz z marszałkiem woj. opolskiego Andrzejem Bułą i przewodniczącym sejmiku woj. opolskiego Norbertem Krajczym dodał, że w marcu br. Konwent Marszałków Województw jednogłośnie poparł starania resortu zdrowia i resortu infrastruktury w sprawie zakupu i lokalizacji nowych baz LPR.

- Cztery regiony, dla których zostaną zakupione śmigłowce, zadeklarowały udział w wyposażeniu baz. To dobry przykład sprawnej współpracy rządu z samorządami regionalnymi - powiedział Woźniak.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum