MZ: pilotaż centrów zdrowia psychicznego elementem restrukturyzacji psychiatrii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 marca 2018 14:15

Przygotowaliśmy podstawy do restrukturyzacji psychiatrii, jednym z jej elementów jest pilotaż centrów zdrowia psychicznego - powiedział w czwartek (22 marca) w Sejmie wiceminister zdrowia Zbigniew Król. Przekazał, że pilotaż obejmie od 30 do 40 podmiotów.

MZ: pilotaż centrów zdrowia psychicznego elementem restrukturyzacji psychiatrii. Fot. Archiwum

Pilotaż środowiskowego modelu opieki psychiatrycznej, opartego na tzw. centrach zdrowia psychicznego, powinien się rozpocząć 1 lipca i ma potrwać trzy lata.

Wiceminister podkreślał, że stopniowe przechodzenie z modelu "azylowego", polegającego na izolowaniu osób z zaburzeniami zdrowia psychicznego w dużych szpitalach psychiatrycznych, na model środowiskowy jest niezwykle ważne.

- Celem pilotażu jest deinstytucjonalizacja, czyli odejście od azylowego modelu, który dominuje w Polsce, w kierunku opieki, która daje chorym szanse, by wrócić do normalnego funkcjonowania, nauki czy pracy - powiedział Król.

Zadaniem podmiotów leczniczych odpowiedzialnych za funkcjonowanie centrów zdrowia psychicznego będzie zapewnienie kompleksowej opieki psychiatrycznej (doraźnej, ambulatoryjnej, środowiskowej, dziennej i całodobowej) dorosłej ludności zamieszkałej na obszarze jego działania (od 50 do 200 tys. mieszkańców).

Wiceminister wskazał, że placówki same zgłaszały chęć udziału w pilotażu. - Początkowo aplikowało około 150 podmiotów, po weryfikacji wybrano między 30 a 40 podmiotów, które wstępnie są wskazywane do objęcia pilotażem - podał. - Pilotaż będzie dotyczył - jak szacujemy - około 10 proc. populacji objętej tą opieką - dodał.

Pytania dotyczące uruchomienia programu pilotażowego w organizacji opieki psychiatrycznej zadawały w czwartek w Sejmie posłanki PiS Anna Czech i Ewa Tomaszewska.

Pilotaż był tematem wtorkowego (20 marca) posiedzenia podkomisji ds. zdrowia psychicznego. Wiceminister przekazał wówczas, że konsultacje projektu rozporządzenia dotyczącego testowania środowiskowego modelu opieki psychiatrycznej zakończyły się 13 marca i przyniosły wiele uwag.

W przygotowanej dla podkomisji informacji MZ zapewniło, że "poprawa sytuacji w lecznictwie psychiatrycznym jest zadaniem traktowanym priorytetowo przez resort". Wskazało, że w opinii ministra Łukasza Szumowskiego "jednym z kluczowych obszarów działań na rzecz poprawy sytuacji w psychiatrycznej opiece zdrowotnej jest zwiększenie wycen, gdyż mimo różnic finansowania w poszczególnych województwach faktem jest ogólne niedoinwestowanie".

W informacji Narodowego Funduszu Zdrowia przygotowanej dla podkomisji podano, że centrala NFZ prowadzi analizy dotyczące stacjonarnej opieki psychiatrycznej i opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży. Poinformowano, że Fundusz planuje, by wydatki na świadczenia opieki psychiatrycznej i leczenie uzależnień, a w szczególności stacjonarne świadczenia psychiatryczne, wzrosły o około 10 proc.

Odpowiadając w czwartek w Sejmie na pytania wiceminister Król ocenił, że "tendencja zwiększania finansowania w opiece środowiskowej jest coraz bardziej widoczna". - Odchodzimy od finansowania za osobodzień, konkretną usługę, konkretną poradę. Chcemy sfinansować potencjał, który funkcjonuje w danym miejscu, by realizować jak najwięcej świadczeń jak najbliżej miejsca pobytu chorego - wskazał.

Dokumentem określającym strategię działań w ochronie zdrowia psychicznego jest Narodowy Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2017-2022. Zakłada on m.in. zapewnienie osobom z zaburzeniami psychicznymi wielostronnej i powszechnie dostępnej opieki zdrowotnej, innych form opieki i pomocy oraz kształtowanie wobec nich postaw zrozumienia i życzliwości.

Wśród zadań wymienionych w programie za szczególnie istotne uznaje się upowszechnienie środowiskowego modelu psychiatrycznej opieki zdrowotnej m.in. przez tworzenie warunków do rozwoju Centrów Zdrowia Psychicznego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum