MZ: obniżka wyceny operacji zaćmy zmniejszy kolejki

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 grudnia 2013 11:36

Obniżenie przez NFZ wyceny dla świadczeniodawców za operację usunięcia zaćmy, przy utrzymaniu tych samych ogólnych nakładów powinno spowodować wykonywanie większej ilości zabiegów i zmniejszenie kolejek - ocenia wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki.

MZ: obniżka wyceny operacji zaćmy zmniejszy kolejki

Wiceminister odpowiadał w czwartek (5 grudnia) w Sejmie na pytanie posła Andrzeja Sztorca (PSL) o działania ministerstwa zdrowia oraz rządu podejmowane w celu zmniejszenia kolejek pacjentów do tego świadczenia. Jak mówił Sztorc, w maju 2012 r. na ten zabieg oczekiwało ponad 300 tys. pacjentów, a średni czas oczekiwania to 2,5 roku.

Wiceminister zdrowia podkreślił, że problem zaćmy to schorzenie cywilizacyjne towarzyszące starzeniu się populacji. Wyjaśnił, że nakłady NFZ na leczenie zaćmy rosną sukcesywnie; w 2009 - było to 518 mln, a w 2013 r. - 561 mln zł. Poinformował, że wzrosła także liczba placówek, które wykonują operację usunięcia zaćmy z 236 do 252.

Według Radziewicza-Winnickiego rosnące zapotrzebowanie na operację zaćmy wynika ze zmian demograficznych i starzenia się społeczeństwa, zbyt późnego wykrywania tego schorzenia przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, ale także nierównomiernego dostępu do specjalistycznych poradni okulistycznych. Podkreślił, że prowadzone są obecnie działania edukacyjne dla lekarzy POZ oraz okulistów, aby zwracali uwagę na wczesne wykrywanie tej choroby, co daje większą skuteczność leczenia.

Radziewicz-Winnicki mówiąc o kolejkach do tego świadczenia wyjaśnił, że sytuacja jest zróżnicowana w zależności od województwa. - Trzeba pamiętać, że są przypadki stabilne i tu najdłuższa kolejka to 1405 dni, a jednocześnie są miejsca, gdzie czas oczekiwania dla przypadku stabilnego to 17 dni - mówił. - W przypadkach pilnych kierujemy pacjentów bez zbędnej zwłoki, a kolejka to od 5 do 24 dni w skali kraju.

Wiceminister przypomniał, że w konsultacjach społecznych jest projekt zarządzenia prezesa NFZ, który zaproponował zmniejszenie wyceny operacji zaćmy, ponieważ należy ona do "jednych z najdroższych". Jak wyjaśnił, koszt tej procedury jest obecnie dwukrotnie większy niż w Czechach i Niemczech. Zapewnił ponadto, że NFZ promuje zwiększenie liczby pacjentów, którzy przechodzą operację usunięcia zaćmy w trybie jednodniowym.

- Jeżeli przyjąć, że dojdzie do obniżenia wyceny przy utrzymaniu tych samych ogólnych nakładów - powinno to spowodować wykonywanie większej ilości procedur i zwiększenie dostępności oraz rozładowanie kolejek - mówił Radziewicz-Winnicki. - Według NFZ, obniżenie wyceny nie spowoduje ograniczenia dostępności, ale wręcz przeciwnie - dodał.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum