MZ: nauczyciele, zamiast się testować, idą na szczepienia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 lutego 2021 12:12

Jak poinformował w piątek (12  Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia, około 100 tys. nauczycieli zrezygnowało z ponownego testowania na COVID-19. Większość, zamiast się testować, po prostu idzie na szczepienia.

MZ: nauczyciele, zamiast się testować, idą na szczepienia
W poniedziałek ruszyły powtórne testy przesiewowe na obecność SARS-CoV-2 dlaczęści nauczycieli. Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

W poniedziałek ruszyły powtórne testy przesiewowe na obecność SARS-CoV-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych i nauczycieli szkół specjalnych obejmują te osoby, które były już testowane w ramach powrotu do szkół po feriach zimowych, otrzymały wynik negatywny i chcą się ponownie poddać badaniu.

Adrusiewicz, mówiąc o obniżeniu zainteresowania ponownym testowaniem wśród nauczycieli zauważył, że "duża grupa nauczycieli zrezygnowała ze względu na fakt, że jest dostępna szczepionka".

Poinformował, że do piątkowego poranka przetestowanych zostało 20,5 tys. nauczycieli i podał, że z ponownego testowania zrezygnowało ich około 100 tys.

- Spośród testowanych do piątku otrzymaliśmy 399 wyników pozytywnych, więc to granica niecałych 2 proc. - dodał rzecznik MZ. Pozostali, którzy zrezygnowali - zaznaczył - "po prostu idą na szczepienia".

Andrusiewicz powiedział również, że są dwa kryteria powrotu do obostrzeń. Pierwszy to dynamiczny wzrost zajętości łóżek covidowych, a drugi to wskaźnik ponad 10 tys. zakażeń na dobę. - Wówczas będziemy musieli reagować; 10 tys. to granica, po której przekroczeniu zaostrzamy obostrzenia - podkreślił.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum