MZ: musimy dostosować system ochrony zdrowia do potrzeb seniorów

Autor: MZ/Rynek Zdrowia • • 16 lutego 2018 13:52

Tylko z powodu starzenia się społeczeństwa zwiększy się liczba osób potrzebujących podstawowej i specjalistycznej opieki medycznej. Musimy dostosować system do zmieniających się potrzeb zdrowotnych Polaków - podkreśla resort zdrowia i przedstawia propozycje.

Oprócz szerokich rozwiązań systemowych, które zostały albo już wprowadzone (m.in. sieć szpitali, leki 75+) lub zapowiedziane (zwiększenie nakładów na zdrowie, nowy model organizacji POZ oparty na medycynie rodzinnej i zespołach POZ), resort wymienia także inne działania.

MZ podkreśla, że świadczeniodawca - aby usprawnić diagnostykę i leczenie starszych pacjentów - ma obowiązek opracowania i wdrożenia procedury oceny geriatrycznej pacjenta.

"Wesprzemy świadczeniodawców w tym zakresie - poprzez przedstawienie im zalecanego sposobu realizacji procedury oceny geriatrycznej pacjenta po 60. roku życia na oddziałach szpitalnych, poprzedzone pilotażem i działaniami edukacyjnymi skierowanymi do personelu medycznego w szpitalach, zaangażowanego w realizację procedury" - czytamy na stronie MZ.

Prace nad schematem opieki geriatrycznej, jak informuje resort, toczą się w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020.

MZ pisze, że trwają też prace nad propozycjami świadczeń gwarantowanych z zakresu geriatrii. Dotyczą one: diagnostyki otępienia z Całościową Oceną Geriatryczną (COG) w ramach procedury leczenia jednego dnia, Geriatrycznych Zespołów Konsultacyjnych oraz rehabilitacji geriatrycznej stacjonarnej.

Więcej: www.mz.gov.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum