MZ: milion testów antygenowych jest w Polsce. Gdzie i kiedy trafią?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 listopada 2020 12:24

Milion testów antygenowych już jest w Polsce, w Centralnej Bazie Rezerw Sanitarno-Epidemiologicznych. W piątek wydano polecenie ich dystrybuowania - poinformował w środę (18 listopada) na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

MZ: milion testów antygenowych jest w Polsce. Gdzie i kiedy trafią?
Ministerstwo Zdrowia kupiło 2 mln testów antygenowych w kierunku SARS-CoV-2. Fot. Shutterstock (zdj. ilustracyjne)

Minister pytany był o testy antygenowe i o to, jaka ich część trafiła na SOR-y. -Milion już jest w Polsce, one są w Centralnej Bazie Rezerw Sanitarno-Epidemiologicznych i moim zdaniem w piątek już polecenia dystrybuowania rozpoczęły być wydawane - powiedział.

Ministerstwo Zdrowia kupiło 2 mln testów antygenowych w kierunku SARS-CoV-2. Trafią one do szpitali, w szczególności leczących pacjentów z COVID-19, i do zespołów ratownictwa medycznego.

Resort zdrowia poinformował, że w związku z nową definicją przypadku COVID-19 na potrzeby nadzoru epidemiologicznego nad zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, ogłoszoną przez głównego inspektora sanitarnego 31 października 2020 r. ministerstwo kupiło testy firmy Abbott-Panbio COVID-19 Antigen (Ag) Rapid Test Device.

Umowa na zakup 2 mln testów została podpisana 5 listopada przez Centralną Bazę Rezerw Sanitarno-Epidemiologicznych. Testy kosztowały 21 zł netto za sztukę. Producent deklaruje, że czułość testów to 91,4 proc., a swoistość - 99,8 proc. Resort zdrowia podaje, że testy te były oceniane przez szpital MSWiA w Warszawie i są tam stosowane rutynowo.

PAP - Olga Łozińska

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum