MZ: laboratoria wprowadzą pozytywne wyniki komercyjnych testów na COVID-19 do systemu EWP

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 listopada 2020 16:47

Od 5 listopada każde medyczne laboratorium diagnostyczne wykonujące badania w kierunku wirusa SARS-CoV-2 będzie zobowiązane do wprowadzenia do systemu EWP informacji o pozytywnym wyniku testu, także tego finansowanego ze środków innych niż publiczne.

MZ: laboratoria wprowadzą pozytywne wyniki komercyjnych testów na COVID-19 do systemu EWP
Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Ministerstwo Zdrowia w minionym tygodniu opublikowało na swojej stronie internetowej "Komunikat dla laboratoriów wykonujących komercyjnie testy na w diagnostyczne w kierunku SARS-CoV-2".

Przekazano w nim, że od 5 listopada "każde medyczne laboratorium diagnostyczne wykonujące diagnostykę zakażenia wirusem SARS-CoV-2 będzie zobowiązane do wprowadzenia do systemu teleinformatycznego udostępnionego przez jednostkę podległą ministrowi właściwemu do spraw zdrowia (systemu EWP), informacji o osobie zakażonej oraz informacji o pozytywnym wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 finansowanego ze środków innych niż środki publiczne".

W komunikacie wskazano, że dzięki umieszczeniu pozytywnego wyniku testu w systemie EWP pacjenci zyskają znaczące ułatwienia w okresie objęcia obowiązkową izolacją domową, w tym uzyskają wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy bez potrzeby uzyskania eZLA (ich pracodawca otrzyma z ZUS wszystkie niezbędne dane).

Resort przypomina o konieczności utworzenia przez laboratoria, wykonujące testy komercyjnie, konta w systemie EWP. Wnioski należy przesyłać na adres ewp@mz.gov.pl.

Katarzyna Lechowicz-Dyl (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum