MZ: konsultanci infolinii odebrali ponad 8,5 tysiąca telefonów ws. koronawirusa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 marca 2020 13:20

Już ponad 8,5 tys. telefonów ws. koronawirusa odebrali konsultanci Telefonicznej Informacji Pacjenta 800-190-590 - poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Często zadawane pytania dotyczą uchronienia się przed zakażeniem i powrotów z państw, w których wirus się rozprzestrzenia.

Z konsultantami można połączyć się przez całą dobę, siedem dni w tygodniu Fot. Archiwum

Dzwoniąc na infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia można uzyskać niezbędne informacje dotyczące postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem. Z konsultantami można połączyć się przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Telefoniczną Informację Pacjenta obsługuje w tym samym czasie ponad 100 konsultantów.

W czwartek przed południem MZ poinformowało na Twitterze, że konsultanci odebrali już ponad 8,5 tysiąca telefonów z pytaniami na temat koronawirusa SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę zakaźną COVID-19.

Jedno z często zadawanych pytań brzmi: Co mam zrobić, aby się nie zarazić?. - Dbać o higienę, myć ręce, unikać osób, które kaszlą, kichają czy mają gorączkę. Zachować dystans co najmniej 1 m od osoby potencjalnie chorej - brzmi przytoczona przez MZ odpowiedź.

Inne dotyczy sytuacji, kiedy osoba wraca z kraju, w którym jest koronawirus, czuje się dobrze i nie ma objawów. - Jeżeli podejrzewasz zakażenie, ale nie masz objawów pozostań w domu i unikaj kontaktu z innymi osobami, aby nie doszło do rozprzestrzeniania się wirusa - odpowiada konsultant.

W sytuacji, gdy taka osoba czuje się źle, zaleca: Jeżeli masz gorączkę powyżej 38 stopni, kaszel, duszności, ból mięśni, bezzwłocznie skontaktuj się z najbliższą stacją sanitarno-epidemiologiczną. W przypadku nasilonych objawów - zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego.

Do tej pory potwierdzono w Polsce jeden przypadek zakażenia koronawirusem. Według danych Ministerstwa Zdrowia, na środowe popołudnie w Polsce 65 osób jest hospitalizowanych w celu wykluczenia zakażenia, 349 osób poddano kwarantannie domowej, a 4540 objęto nadzorem sanepidu.

Zakażenia nowym koronawirusem odnotowano oprócz Chin, gdzie znajduje się centrum epidemii, m.in. w Korei Południowej, Iranie, Iraku, Izraelu, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze, Tajwanie, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Australii, a także we Włoszech, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Danii, Norwegii, Szwecji, Austrii, Grecji, Białorusi, Litwie, Estonii i Rumunii.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum