MZ: jest kolejny przypadek zakażenia, w sumie mamy 17. Przebadano 1384 próbki

Autor: PAP, MZ/Rynek Zdrowia • • 09 marca 2020 16:37

Mamy kolejny przypadek zakażenia koronawirusem potwierdzony wynikami testów laboratoryjnych - podało po godz. 16 MZ. Dotyczy on pacjentki z Wielkopolski, która przebywa w szpitalu w Poznaniu. Łącznie jest ich obecnie 17.

W Polsce w kierunku koronawirusa przebadano dotychczas 1384 próbki Fot. Shutterstock

Stan pacjentki, u której w poniedziałek potwierdzono koronawirusa jest ciężki - poinformował rzecznik prasowy Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Strusia w Poznaniu Stanisław Rusek. Kobieta w średnim wieku trafiła do szpitala w niedzielę.

Rzecznik szpitala podał, że ze wstępnych ustaleń wynika, że pacjentka miała w ostatnim czasie kontakt z osobą, która wróciła z Włoch. Wcześniej kobieta została przyjęta do szpitala w Puszczykowie, stamtąd trafiła do Poznania.

- Osoba w wieku średnim została przewieziona do naszego szpitala w niedzielę przed północą. Ma objawy zapalenia płuc o bardzo ciężkim przebiegu klinicznym, jest podłączona do respiratora i jest w stanie śpiączki farmakologicznej - powiedział Rusek.

Jak wyjaśnił, kobieta miała kontakt z osobą, która wróciła z Włoch i która miała katar. Zastrzegł, że u osoby tej nie wystąpiły objawy konieczne do izolacji i badań w kierunku występowania koronawirusa.

W Polsce w kierunku koronawirusa przebadano dotychczas 1384 próbki; 1368 z nich dało wynik negatywny, a 17 pozytywny - podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia.

Badania na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 prowadzone są m.in. w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego - Państwowym Zakładzie Higieny w Warszawie, Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w stolicy oraz laboratoriach w Olsztynie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Gdańsku oraz Kielcach.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum