MZ i NFZ organizują dzień otwarty poświęcony profilaktyce nowotworów skóry

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 maja 2019 20:41

Resort zdrowia i NFZ organizują w sobotę (25 maja) dzień otwarty, podczas którego będzie można skorzystać z bezpłatnych, specjalistycznych badań w kierunku wykrycia nowotworów skóry oraz z konsultacji z lekarzami dermatologami. W Polsce z powodu czerniaka umiera 1 na 3 chorych.

MZ i NFZ organizują dzień otwarty poświęcony profilaktyce nowotworów skóry
Fot. Katarzyna Gubała/PTWP

25 maja Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia organizują Dzień Otwarty poświęcony profilaktyce nowotworów skóry, szczególnie czerniaka, w ramach kampanii społecznej Planuję Długie Życie.

Czerniak jest obecnie najczęściej występującym nowotworem u osób w wieku 24-40 lat. W Polsce rozpoznaje się go zbyt późno, dlatego 1 na 3 pacjentów umiera z powodu tej choroby. Tymczasem wcześnie wykryta daje 97 proc. szans na całkowite wyleczenie.

W najbliższą sobotę oddziały Wojewódzkie NFZ zaoferują bezpłatne i specjalistyczne badania w kierunku wykrycia nowotworów skóry oraz konsultacje z lekarzami dermatologami.

Podczas dnia otwartego będzie można wyrobić też Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), potwierdzić Profil Zaufany oraz założyć Internetowe Konto Pacjenta (IKP), umożliwiające dostęp do historii skierowań, wizyt lekarskich i recept. Dodatkowo chętni skorzystają z pomiaru ciśnienia tętniczego i poziomu cukru we krwi.

Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że umieralność z powodu czerniaka w Polsce jest o 20 proc. wyższa niż średnia dla Unii Europejskiej. Według danych Akademii Czerniaka w 2015 roku liczba zgonów związanych z tym złośliwym nowotworem skóry przekroczyła 1,5 tys. Dla porównania w 1990 r. umieralność była o ponad połowę mniejsza.

- Na przestrzeni ostatnich lat obserwuje się znaczny wzrost zachorowań na nowotwory skóry, przede wszystkim czerniaka - potwierdza prof. n. med. Irena Walecka, konsultant wojewódzki w dziedzinie dermatologii i wenerologii oraz kierownik Kliniki Dermatologii CMKP Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

- Warto pamiętać, że zmiany wcześnie rozpoznane są całkowicie wyleczalne, niestety wykryte późno, zwłaszcza czerniaki są przyczyną znacznej śmiertelności - zaznacza prof. Walecka. - Kluczowe znaczenie ma regularne badanie skóry przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i specjalisty dermatologa. W przypadku zachorowania zarówno na czerniaka, jak i na nieczerniakowe nowotwory skóry liczy się szybka diagnoza i włączenie skutecznego leczenia - dodaje.

Czerniak należy do najbardziej agresywnych nowotworów. Rozwija się w melanocytach, komórkach wytwarzających melaninę, czyli barwnik odpowiadający m.in. za kolor skóry. Wiedza o tej chorobie jest coraz większa, ale nadal aż 85 proc. Polaków w ogóle nie bada u lekarza podejrzanych znamion.

Szczegółowe informacje o dniu otwartym dostępne są na stronie NFZ: http://www.nfz.gov.pl/.

Olga Zakolska (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum