MZ, PAP/Rynek Zdrowia | 03-11-2014 13:33

MZ i CO-I zapraszają lekarzy POZ na szkolenia z zakresu onkologii

Ministerstwo Zdrowia i Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie organizują bezpłatne szkolenia dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej z zakresu onkologii.

Fot. Archiwum

Jak poinformowało w poniedziałek (3 listopada) MZ, program szkoleń przewiduje tematy z zakresu profilaktyki, diagnostyki onkologicznej, leczenia i opieki nad pacjentami po leczeniu onkologicznym.

Podczas spotkań poruszone zostaną także tematy dotyczące stanów nagłego zagrożenia w onkologii, zasad pomocy psychologicznej oraz zasad przekazywania informacji chorym i ich rodzinom. Szkolenia poprowadzą onkolodzy z wieloletnim stażem.

Będą się one odbywały w listopadzie i grudniu w Centrum Onkologii - Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Koszty dojazdu pokrywa Ministerstwo Zdrowia.

Rzecznik resortu Krzysztof Bąk powiedział PAP, że szkolenie to wspólna inicjatywa MZ i COI, a jego program przygotowali eksperci z COI.

- To szkolenie dla wszystkich lekarzy, którzy się zgłoszą - wyjaśnił Bąk i dodał, że nie ma limitu miejsc.

Jak zaznaczył, jest to kolejna inicjatywa szkoleniowa z tematyki onkologicznej, realizowana niezależnie od zapowiadanego przez ministerstwo szkolenia w ramach ,,Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych", na realizację którego nie rozstrzygnięto jeszcze konkursu.

Rzecznik resortu zapewnił, że lekarze POZ mogą wziąć zarówno w szkoleniu organizowanym przez COI jak i szkoleniach, które zostaną zorganizowane w ramach narodowego programu.

Formularz zgłoszeniowy dla lekarzy zainteresowanych udziałem w szkoleniu w COI dostępny jest na stronie resortu.

W ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych w roku 2014 i 2015 zaplanowano szkolenia z zakresu onkologii dla co najmniej 10 tys. lekarzy POZ. Mają one poprawić ich wiedzę m.in. z zakresu diagnostyki onkologicznej i zasad kierowania na leczenie.

Od połowy października szkolenia dot. technicznych aspektów wprowadzenia pakietu onkologicznego prowadzi Narodowy Fundusz Zdrowia. NFZ chce przeszkolić lekarzy POZ m.in. w zakresie ścieżki prowadzenia pacjenta, wyznaczonych w niej terminów, opieki, jaką należy w ramach pakietu objąć pacjenta, czy kwestii rozliczeń.

Od stycznia 2015 r. w życie mają wejść rozwiązania z pakietu onkologicznego, które zakładają wzrost roli lekarzy POZ w wykrywaniu chorób nowotworowych oraz opiece nad pacjentami po leczeniu onkologicznym.

Czytaj: www.mz.gov.pl