MZ: dzisiaj zostanie opublikowana lista szpitali, w których szczepiony będzie personel medyczny

Autor: jjx/Rynek Zdrowia • • 14 grudnia 2020 12:11

Jak mówił 14 grudnia na konferencji prasowej Wojciech Andrusiewicz, mniejsza ilość zakażeń podanych w poniedziałek wiąże się z mniejszą ilością wykonanych testów. Nic jednak nie wskazuje na zmniejszenie się generalnie ilości zakażeń. Będzie się ona utrzymywać w dalszym ciągu na poziomie kilkunastu tysięcy - przekonywał rzecznik prasowy MZ.

MZ: dzisiaj zostanie opublikowana lista szpitali, w których szczepiony będzie personel medyczny
FOT. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

- Jeśli porównać ostatnie dwa tygodnie, tydzień do tygodnia, to stany zakażeń każdego dnia utrzymywały się na podobnym poziomie - 12-13 tys. Nie przewidujemy, aby tu nastąpiły jakieś drastyczne zmiany ani w górę, ani w dół. Oczywiście wszystko może się zdarzyć, bo wszystko będzie zależeć od tego, jak będziemy się zachowywali w przedświątecznym okresie - podkreślał Andrusiewicz.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia zaapelował do wszystkich, aby w przypadku najmniejszych podejrzeń zgłaszać się do lekarza i wykonać test w kierunku koronawirusa.

- Zachowajmy się odpowiedzialnie, żeby święta nie były przyczynkiem do wzrostu zakażeń, żeby nie były przyczynkiem do zakażenia naszych najbliższych, szczególnie osób starszych. Niestety są niepokojące sygnały o tym, że odwlekamy wizyty u lekarzy, nie chcemy się testować - mówił rzecznik i przekonywał, że wszystko po to, aby po świętach wrócić do normalnej rzeczywistości, "w której liczby zakażeń może nie spadną, ale przynajmniej utrzymywać się będą na obecnym poziomie". 

Podkreślał, że jeśli nie chcemy się szykować, tak jak to ma miejsce u naszych zachodnich sąsiadów, na twardy lockdown, musimy zachować się odpowiedzialnie.

Mówić o Narodowej Strategii Szczepień, rzecznik resortu wyjaśniał, że obecnie NFZ opracowuje listę złożonych ofert do programu. Ponad 8 tys. punktów szczepień, zaproponowanych przez ponad 6 tys. świadczeniodawców jest szczegółowo analizowanych.

- Dzisiaj na stronie Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia zostanie opublikowana lista szpitali węzłowych, w których szczepiony będzie personel medyczny. To nie będą szczepienia indywidualne, ale szczepieni będą medycy poszczególnych placówek. Wszystkie instrukcje w tej sprawie zostały przekazane jeszcze w ubiegłym tygodniu do szpitali, które mają być placówkami węzłowymi wraz z instrukcjami jak ma przebiegać szczepienie medyków z poszczególnych placówek medycznych - przekazał Andrusiewicz.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum