MZ do RPD: operacje kardiologiczne u nienarodzonych dzieci są przeprowadzane

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 września 2020 18:56

Operacje kardiologiczne u nienarodzonych dzieci są cały czas przeprowadzane - zapewniło w poniedziałek (14 września) Ministerstwo Zdrowia odnosząc się do opinii Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka.

MZ do RPD: operacje kardiologiczne u nienarodzonych dzieci są przeprowadzane
MZ: operacje kardiologiczne u nienarodzonych dzieci są cały czas przeprowadzane. Fot. archiwum/WIM (zdj. ilustracyjne)

"Operacje kardiologiczne u nienarodzonych dzieci są cały czas przeprowadzane. Zabiegi finansuje NFZ Centrala oraz MZ w ramach programu dot. kompleksowej diagnostyki i terapii wewnątrzmacicznej, mogą być one wykonywane w 5 wysokospecjalistycznych ośrodkach w Polsce" - przekazał resort zdrowia na Twitterze.

MZ zapowiada, że szczegółowe informacje zostaną przekazane w oficjalnej odpowiedzi.

Pawlak w wystąpieniu skierowanym do szefa resortu zdrowia Adama Niedzielskiego poinformował, że do jego biura wpływają listy od fundacji dziecięcych i rodziców dzieci z wadami serca. Zwracają oni uwagę, że od kwietnia nie przeprowadza się operacji kardiologicznych u nienarodzonych dzieci.

Zdaniem rzecznika praw dziecka prowadzony od niemal dekady ministerialny "Program kompleksowej diagnostyki i terapii wewnątrzmacicznej w profilaktyce następstw i powikłań wad rozwojowych i chorób płodu" nie działa.

PAP - Katarzyna Lechowicz-Dyl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum