MZ: będą większe stawki za transport sanitarny dotyczący koronawirusa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 marca 2020 15:41

Na mocy nowego zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia zwiększeniu ulegają stawki za transport sanitarny związany z działaniami dotyczącymi koronawirusa - poinformował PAP w czwartek (12 marca) rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz.

FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Zmianie, jak przekazał, uległy stawki zapisane w zarządzeniu prezesa Funduszu z 8 marca. Zarządzenie stanowi wykonanie upoważnienia ustawowego w specustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia został w nim upoważniony do określenia zasad sprawozdawania oraz warunków rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej związanych z COVID-19, chorobą, którą wywołuje koronawirus.

Przewidziana pierwotnie opłata ryczałtowa za gotowość do transportu sanitarnego została określona na poziomie 720 zł za dobę, zaś sam transport na 150 zł za każdy wyjazd. W przestrzeni publicznej pojawiały się głosy, że są to wartości niedoszacowane.

- Prezes NFZ podpisał właśnie zarządzenie, w którym wprowadza nowe stawki" - podał w czwartek rzecznik MZ. - Po zmianach to 960 zł ryczałtu dobowego za gotowość i 120 zł za wyjazd, w przypadku karetki z jednym ratownikiem, zaś w przypadku karetki z dwoma ratownikami ryczałt wyniesie 1920 plus 150 za wyjazd - dodał.

W Polsce zdiagnozowano 49 osób chorych z COVID-19. W czwartek pierwsza osoba zmarła.

Katarzyna Lechowicz-Dyl (PAP)

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum