MZ: będą centra urazowe dla dzieci, rozporządzenie podpisane

Autor: MZ/Rynek Zdrowia • • 05 lutego 2016 19:53

25 stycznia 2016 r. minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podpisał rozporządzenie w sprawie centrów urazowych dla dzieci - poinformował w piątek (5 lutego) resort zdrowia.

FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Na mocy rozporządzenia, które wejdzie w życie 1 czerwca 2016 r. (z wyjątkiem § 2 ust. 1 pkt 5, który wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2019 r.), powstaną centra urazowe dla dzieci. Będą one udzielały pomocy dzieciom i młodzieży z ciężkimi, mnogimi i wielonarządowymi obrażeniami.

Rozporządzenie ministra określa wymagania, jakie będą spełniały centra. Zostały one sformułowane z uwzględnieniem specyfiki świadczeń, których potrzebują dzieci i młodzież, oraz możliwości szpitali dziecięcych w zakresie leczenia najcięższych obrażeń.

W Polsce  brakuje wyspecjalizowanych ośrodków o najwyższym poziomie  referencyjności, które kompleksowo i w jednym miejscu udzielałyby świadczeń zdrowotnych najbardziej poszkodowanym dzieciom.

Urazy są najczęstszą przyczyną zgonów w tej grupie wiekowej, przy czym około połowa z nich to efekt wypadków komunikacyjnych. Co roku wiele dzieci potrzebuje pilnej i specjalistycznej pomocy na skutek wypadków przy pracach rolniczych.

Dlatego minister zdrowia, - po konsultacjach, w których uczestniczyli m.in. przedstawiciele środowiska medycznego oraz realizatorzy zadań systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego - podjął decyzję o powołaniu centrów urazowych dla dzieci.

Będą one kompleksowo diagnozowały i leczyły obrażenia wielonarządowe u dzieci i młodzieży,  bez potrzeby przewożenia ich do innych ośrodków. Dzięki temu zmniejszy się śmiertelność okołourazowa, a poszkodowane dzieci będą miały znacznie większe szanse na powrót do zdrowia i pełnej sprawności.

Nowe centra będą zorganizowane na tej samej zasadzie, na której działają centra urazowe dla dorosłych - będą wydzielonymi funkcjonalnie częściami szpitali. Nie ma więc konieczności rejestrowania ich jako nowe jednostki organizacyjne.

Źródło: www.mz.gov.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum