PAP/ Rynek Zdrowia | 04-02-2015 21:09

MZ: badania laboratoryjne generują ok. 10 proc. kosztów opieki zdrowotnej

Badania laboratoryjne stanowią istotny element procesu diagnostyczno-terapeutycznego - są podstawą ok. 60 proc. decyzji lekarskich, generują ok. 10 proc. kosztów opieki zdrowotnej - wynika z danych resortu zdrowia przekazanych w środę (4 lutego) posłom.

Na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia omawiano rolę diagnostyki w efektywnym funkcjonowaniu systemu ochrony zdrowia.

Badania laboratoryjne, jak przypominał wiceszef resortu Igor Radziewicz-Winnicki, dotyczą nie tylko medycyny naprawczej, czyli wykrywania i rozpoznawania chorób oraz monitorowania leczenia, ale także medycyny zapobiegawczej - są stosowane jako jedna z form badań przesiewowych.

- Istnieją obszary, w których zauważamy tu konieczność poprawy - przyznał wiceminister. Jak wskazał, działania potrzebne są np. w sferze uzupełnienia wykazu badań laboratoryjnych, czy uregulowania kwestii transportu materiału do badań na znaczne odległości.

Konsultant krajowy w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej prof. dr hab. Maciej Szmitkowski podał, że w Polsce jest 1658 laboratoriów. Jakość ich pracy jest kontrolowana m.in. przez Centralny Ośrodek Badań Jakości w Diagnostyce Mikrobiologicznej w Warszawie oraz Centralny Ośrodek Badań Jakości w Diagnostyce Laboratoryjnej w Łodzi.

- Kontrole wykazują, że 90 proc. wyników laboratoryjnych powstających w Polsce jest poprawnych. To dobrze - na dziesięć wyników tylko jeden może być w jakiś sposób błędny - ocenił prof. Szmitkowski.

Konsultant krajowy wyraził jednocześnie przekonanie, że w Polsce zleca się mało badań zarówno w procesie leczenia jak i profilaktyki.

Z danych Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych (KIDL) wynika, że w Polsce jest obecnie ok. 14 tys. diagnostów, z czego ok. 3,5 tys. posiada tytuł specjalisty.