MZ: 51 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 12 marca 2020 20:55

W Polsce wykryto dotychczas łącznie 51 potwierdzonych przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2 (stan na godz. 16.00 w czwartek, 12 marca). W czwartek przybyło w kraju 20 nowych zachorowań - podało Ministerstwo Zdrowia.

FOT. Twitter/Lubuska Policja (zdjęcie ilustracyjne)

Przypomnijmy, że o pierwszym polskim przypadku poinformowano 4 marca. Osoby, u których wykryto koronawirusa, przebywają m.in. w placówkach we Wrocławiu, Warszawie, Ostródzie, Szczecinie, Poznaniu, Krakowie, Cieszynie, Chorzowie i Zawierciu.

W czwartek (12 marca) Ministerstwo Zdrowia podało, że 384 osoby są hospitalizowane (z podejrzeniem koronawirusa), 2 736 objęto kwarantanną, a 14 841 nadzorem epidemiologicznym.

Do tej pory w Polsce potwierdzono 51 przypadków zakażenia koronawirusem. Jedna osoba hospitalizowana w Poznaniu zmarła. - Pacjentka była zakażona koronawirusem wywołującym chorobę COVID-19 - poinformował Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta miasta Poznania, na konferencji prasowej 12 marca.

Także w czwartek resort zdrowia podał, że wkrótce zostanie wydane rozporządzenie ministra zdrowia dotyczące wprowadzenia w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego.

MZ przypomina, że zasady dotyczące wprowadzenia stanu epidemicznego spisane zostały w ustawie o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Wynika z niej, że minister zdrowia będzie mógł ustanowić:

• Czasowe ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się
• Czasowe ograniczenie lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów lub produktów spożywczych
• Czasowe ograniczenie funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy
• Zakaz organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności
• Obowiązek wykonania określonych zabiegów sanitarnych, jeżeli wykonanie ich wiąże się z funkcjonowaniem określonych obiektów produkcyjnych, usługowych, handlowych lub innych obiektów, nakaz udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych przewidzianych planami przeciwepidemicznymi
• Obowiązek przeprowadzenia szczepień ochronnych, o których mowa w ust. 3, oraz grupy osób podlegające tym szczepieniom, rodzaj przeprowadzanych szczepień ochronnych - uwzględniając drogi szerzenia się zakażeń i chorób zakaźnych oraz sytuację epidemiczną na obszarze, na którym ogłoszono stan zagrożenia epidemicznego lub stan epidemii.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum