MZ: 23 lipca na 12 dworcach mobilne punkty pobierania krwi

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 czerwca 2019 14:19

W ramach trzeciej edycji akcji  "Kolej na Ciebie-uratuj życie", 23 lipca na dwunastu dworcach kolejowych staną mobilne punkty do pobierania krwi. List intencyjny w sprawie akcji podpisano w czwartek (13 czerwca) w siedzibie Ministerstwa Zdrowia.

MZ: 23 lipca na 12 dworcach mobilne punkty pobierania krwi
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Mobilne punkty poboru krwi pojawią się 23 lipca na dworcach w Warszawie, Bydgoszczy, Wrocławiu, Tarnowie, Szczecinie, Krakowie, Gdańsku, Częstochowie, Rzeszowie, Gdyni, Poznaniu i w Katowicach.

List intencyjny podpisano w przededniu Światowego Dnia Krwiodawcy, który przypada 14 czerwca. Święto ustanowiła 14 czerwca 2004 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Obchodzone jest na pamiątkę urodzin Karla Landsteinera, który w 1901 r. odkrył grupy krwi, za co w 1930 r. otrzymał Nagrodę Nobla.

- Krew jest wyjątkowa bo nie da się jej wyprodukować. (…) Mamy ogromny postęp w medycynie, m.in. jeżeli chodzi o transplantologię, złożone operacje wielonarządowe, zapotrzebowanie na krew przyrasta w dużym stopniu - wskazał w czwartek, 13 czerwca wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.

- Samowystarczalność Polski jest dzisiaj zagwarantowana. Nie mówimy o sytuacji kryzysowej czy krytycznej z punktu widzenia wystarczalności krwi. Natomiast faktem jest to, że, szczególnie w okresach wakacyjnych, mogą wystąpić przejściowe niedobory - zaznaczył wiceszef MZ.

Wyjaśnił, że czasowe letnie niedobory związane są m.in. z faktem, że dawcy wyjeżdżają na wypoczynek i pobór krwi jest mniejszy, a także z tego, że w wakacje zwiększa się zapotrzebowanie wynikające m.in. z wypadków drogowych. W ramach dwóch poprzednich edycji akcji "Kolej na Ciebie - uratuj życie!" oddano łącznie 161 litrów krwi.

Krew lub jej składniki mogą oddawać osoby od 18 do 65 lat. Krwiodawca powinien być zdrowy i w dobrej formie, za każdym razem musi wypełnić ankietę na temat swojego stanu zdrowia i przejść badania - do oddania krwi kwalifikuje lekarz. Na stałe dyskwalifikują przede wszystkim poważne choroby. Czasowa dyskwalifikacja może być spowodowana np. przeziębieniem, wyrwaniem zęba, a także zrobieniem tatuażu.

Katarzyna Lechowicz-Dyl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum