MZ: 16 nowych przypadków koronawirusa; mamy łącznie 47 zakażonych osób

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 marca 2020 08:08

W Polsce potwierdzono 13 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowało w czwartek rano (12 marca) Ministerstwo Zdrowia. Dwa nowe przypadki odnotowano na Mazowszu, cztery w Lubelskiem, trzy na Dolnym Śląsku, trzy na Śląsku i jeden w Łódzkiem. Przed godziną 10 resort poinformował o trzech kolejnych przypadkach - 2 osób z woj. podkarpackiego (Rzeszów) oraz jednej osoby z woj. wielkopolskiego (Poznań). W sumie mamy 47 przypadków zakażenia.

FOT. Shutterstock

Dwóch pacjentów na Mazowszu, podobnie jak pozostali chorzy w tym województwie, hospitalizowanych jest w Warszawie. Razem daje to sześć potwierdzonych przypadków zakażenia w Mazowieckiem. Pierwszy odnotowano w niedzielę.

Sześć przypadków jest już również w województwie lubelskim. Wszyscy czworo pacjenci, o których poinformował w czwartek resort, są w szpitalu w Lublinie. Pacjent, u którego we wtorek potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia w tym regionie, przebywa natomiast w szpitalu Bełżycach, a pacjentka z drugim przypadkiem także w Lublinie.

- Mamy cztery nowe przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Potwierdzone wyniki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 dotyczą osób, które miały kontakt z pacjentem z Bełżyc - poinformowała w czwartek rzeczniczka wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka.

Jak dodała stan tych czterech pacjentów jest dobry. Osoby te przebywają w szpitalach z oddziałami zakaźnymi i obserwacyjno-zakaźnymi w Lublinie.

Troje pacjentów z Dolnego Śląska ze stwierdzonym koronawirusem są w szpitalach we Wrocławiu i w Oleśnicy. Rzeczniczka Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego Urszula Małecka poinformowała w czwartek, że pacjenci w stolicy Dolnego Śląska to dwaj mężczyźni w młodym i w średnim wieku i ich stan jest dobry. Łącznie hospitalizowanych w województwie jest sześć osób z koronawirusem, a jedna zakażona przebywa w kwarantannie domowej. Pierwszy przypadek potwierdzono w piątek.

Troje pacjentów ze Śląska są w szpitalach w Chorzowie i Zawierciu. W Zawierciu zakażenie potwierdzono u starszej kobiety (jej stan jest dobry) oraz mężczyzny w sile wieku, którego stan lekarze określają jako poważny. Na oddział zakaźny szpitala w Zawierciu trafił on ze szpitala w Sosnowcu. Ponadto w lecznicy w Chorzowie przebywa kobieta w sile wieku, w stanie dobrym.

Jak twierdzą urzędnicy wojewody śląskiego, służby docierają do wszystkich osób, które miały kontakt z zakażonymi osobami; będą one poddane kwarantannie

Kobieta hospitalizowana w Zawierciu prawdopodobnie wróciła niedawno z Niemiec. Leczony w tym samym szpitalu mężczyzna w poważnym stanie trafił tam ze szpitala św. Barbary w Sosnowcu, gdzie początkowo był leczony na oddziale wewnętrznym. Gdy okazało się, że jest zarażony koronawirusem, oddział ten został zamknięty, a wszyscy, którzy mieli kontakt z pacjentem - poddani kwarantannie.

Łącznie na terenie województwa przebywa 11 osób z potwierdzonym koronawirusem. Poza wspomnianymi pięcioro pacjentów jest w Raciborzu i troje w Cieszynie. Pierwsze przypadki potwierdzono w niedzielę.

Jeden pacjent w województwie łódzkim jest hospitalizowany w Łodzi. To drugi przypadek w tym województwie. Pierwszy stwierdzono w środę u młodej kobiety, która przebywa także w szpitalu w Łodzi.

Po kilku godzinach doszły nowe przypadki zakażenia #koronawirus, potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Potwierdzone wyniki dotyczą: 2 osób z woj. podkarpackiego (Rzeszów) oraz jednej osoby z woj. wielkopolskiego (Poznań). W sumie mamy 47 przypadków zakażenia.

Resort zdrowia codziennie aktualizuje te dane. O pierwszym polskim przypadku pacjenta zarażonego wirusem SARS-CoV-2 poinformował 4 marca, tydzień temu. Był to mężczyzna, który przyjechał z Niemiec autokarem. Trafił on do szpitala zakaźnego w Zielonej Górze. Obecnie osoby, u których wykryto tę chorobę przebywają m.in. w placówkach we Wrocławiu, Ostródzie, Szczecinie, Poznaniu, Krakowie.

Agnieszka Ziemska (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum